ffl IV? f a sa Bd Puntstempel Het eerste Nederlandse poststempel met informatie bestaat uit vette punten, gerangschikt in een ruitpatroon met een getal in het midden. De officiële naam in het postbedrijfwas ‘nommer- stempel’. Het nummer geeft het postkantoor van verzending aan. De nummers werden verstrekt in alfabetische volgorde. Alkmaar droeg nummer 1 en Zwolle 135 Later kregen nog eens 127 nieuwe postkantoren een puntstempel. Deze stempels waren uit sluitend voorbehouden aan postkantoren. Hulppost- en bijpost- kantoren kregen er geen. Schagen behoorde in 1869 tot de eerste officieel genummerde postkantoren en kreeg de aanduiding 94. Hoe het nu gaat met een geposte brief in de oranje PostNL- brievenbus? De post leegt deze in Schagen, maar alles gaat naar het centrale distributiecentrum in Amsterdam. Ook als daar poststukken bijzitten die voor Schagen zijn bestemd. In Amsterdam lezen machines de postcodes en sorteren automa tisch op bezorgingsgebieden. Ook het stempelen vindt volledig geautomatiseerd plaats in deze postfabriek. Het resultaat is dat een brief, die in Schagen is gepost, met een toezendadres in Schagen, helemaal via de hoofdstad reist en als poststempel Amsterdam krijgt. Ook de postagentschappen hebben geen rondstempels meer. Ze kunnen nog wel frankeren, maar stem pelen niet af. Deze reorganisatie van het postverkeer heeft als gevolg dat de traditionele ‘post-kus’ uit Schagen met naam en datum/tijd verleden tijd is geworden. Rondstempels Een grote stap voorwaarts is het kleinrondstempel dat in 1875 werd ontwikkeld. Het bestond uit een binnen- en buitencirkel. De datum en het jaarstal staan in de binnenste cirkel. De naam van de maand was afgekort tot drie letters en in het jaartal waren de eerste twee cijfers weggelaten. Tussen de twee cirkels stonden de plaatsnaam en een uur-aanduiding. Het was het eerste Neder landse poststempel met een tijdaanduiding in diverse tijdvakken. Enkele jaren later wordt ook het grootrondstempel ingevoerd. Het is qua opzet vergelijkbaar met het kleinere type met enkele herschikkingen van de plekken met informatie. Zo staat het volledige jaartal nu onderin het stempel en worden de maanden aangeduid met Romeinse cijfers. Het grootrondstempel past qua formaat niet meer op een postzegel; om het volledig te kunnen lezen moet de zegel nog op (een deel) van het poststuk zitten. steeds. In 1951 wordt het vertrouwde ‘witte postkantoor’ aan de Laan gerestaureerd. Als halverwege de jaren zestig de grote nieuwbouwplannen in Schagen van de grond komen, barst de Laan-locatie door het stijgende inwonersaantal in de gemeente al snel uit haar voegen. Enige tijd gebruikt de post als extra werk ruimte een leegstaande instructiehal van de Technische School aan de Nijverheidsstraat. Het voordeel van een puntstempel was dat de plaats van verzen ding te achterhalen was. Bovendien maakten de vette punten het lastig om de inkt van de zegel te verwijderen. In 1893 komt een einde aan de productie van dit type stempels. Het stempelen ermee gaat wel langer door, want het was gebruikelijk dat de stempels pas werden vervangen als deze waren versleten. Van het rondstempel komen in de 20e eeuw diverse andere varianten in gebruik. De vele tijdsaanduidingen worden in de loop van de tijd wel teruggebracht, omdat aan deze specifieke ureninformatie minder behoefte ontstond. Nog altijd gebruiken de distributiecentra van PostNL rondstempels die hun oorsprong vinden in de eerste versies uit de 19e eeuw. Opkomst en ondergang Nieuwstraat De grote stap voorwaarts komt op 10 april 1978 als het post kantoor aan de Nieuwstraat 14 wordt geopend. Het door het lokale architectenbureau Bakker Boots ontworpen gebouw is voor Schagen het eerste nieuwbouw postkantoor. Twee decen nia lang bruist het kantoor van de overvloedige poststromen, maar vanaf 1999 lopen de volumes snel terug. In 2009 besluit het postbedrijf om de vestiging aan de Nieuwstraat te sluiten. Daarin staat Schagen niet alleen, want alle postkantoren in Ne derland gaan dicht. Het gebouw blijft wel bestaan; het huisvest nu de Action-winkel. Na de sluiting van het officiële postkan toor nemen bestaande, zoals in het winkelcentrum Walder- vaart, en nieuwe postagentschappen (Plukker in het Makado bijvoorbeeld) de rol in het postverkeer over. Ook de Schager postbussen verhuisden na de sluiting van het postkantoor van het ene adres naar het andere. Steeds minder bedrijven hebben nog een postbus, zij vertrouwen voor hun reguliere communi catie op digitale kanalen. I s TRISTAN DA CUNHA 16 Sir Rowland Hill is de uitvinder van de postzegel, zijn portret siert vele uitgiften. Naast post, handelde het postkantoor ook (giro)geldzaken af. Om de waardevolle locatie te beschermen beschikte men over een eigen bedrijfsbrandweer aan de Laan. Foto Niestadt.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 16