Tot slot probeerden zowel de calvinisten als de katholieken aan Met de komst van de orthodox calvinistische Leicester, Oranje was in 1584 vermoord, als soeverein dacht Sonoy een geestver want aan de leiding in de opstandige gewesten te hebben. Hier mee keerde de gouverneur zich tegen het duo Maurits en van Oldenbarnevelt die niets moesten hebben van de Engelse graaf. Al in 1587 vetrok Leicester weer naar Engeland. Sonoy had zich onmogelijk gemaakt bij het tandem dat nu de macht had; stadhouder Maurits van Oranje en landsadvocaat Johan van Oldenbarnevelt. In 1588 volgde Sonoy Leicester. Vier jaar later overleed hij (3). gebruikelijk was dat de koning en dus alle overheidsdienaren boven de wet stonden. Ja zelfs, in het geval van de koning, de wet maakten, uitvoerden en overtreders bestraften. eigen draai te geven. Van protestante kant verscheen er bijvoorbeeld al vrij snel, Henk van Nierop spreekt daarom in zijn boek ‘Het Verraad van het Noorderkwartier’ over het gewest Holland als zijnde een rechtsstaat. Een nieuwe soeverein beloofde bij inhuldiging in Holland immers dat hij zich aan de gewoonten, privileges en rechten van het gewest en de daarin liggende steden te houden. Eén van de voorrechten van inwoners van de steden was dat ze de overheid voor het gerecht konden dagen (5). Deze rechtsstaat gold echter niet voor iedereen zoals we heb ben kunnen zien in dit verhaal. Inwoners van steden hadden veel meer en betere rechten dan mensen die op het platteland woonden. De rechtsstaat werd dus danig ingeperkt door de standenstaat. Wat opvalt aan de zaak Jan Jeroensz. is dat hij in de gelegenheid was de overheid, in dit geval Sonoy en de onderzoekscommis sie, voor het gerecht te dagen. In het gewest Holland werden wel vaker geschillen van burgers met de overheid aan de Grote Raad van Mechelen, Geheime Raad en het Hofvan Holland voorgelegd. Het ging dan vaak om zaken van corruptie, machts misbruik, geweldpleging, intimidatie, ten onrechte uitgevoerde tortuur, illegale confiscatie van bezittingen en arrestatie buiten de de gebeurtenissen in het Noorderkwartier en in Schagen hun woonplaats (4). En dat ten tijde van het ‘Ancien Régime’ toen het in vele landen 11 Johan van Oldenbarnevelt. Simon Opzoomer 1878. Rijksmuseum.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 11