Epiloog Dat het procederen hem in het bloed zat bleek uit verschillen de juridische conflicten waarbij hij betrokken was. Dit betrof zowel zakelijke als particuliere zaken. In de katholieke gemeenschap van Hoorn, die steeds meer te maken kreeg met beperkende maatregelen, speelde Jeroensz. een belangrijke rol. Ondanks beperkende maatregelen bleven Alhoewel de Spaanse militaire dreiging na 1576 was wegge vallen bleef Diederik Sonoy gouverneur in het Noorderkwartier. Hij bleef de rooms-katholieke gemeenschap achtervolgen met beperkende maatregelen. de katholieken elkaar in West-Friesland opzoeken. In 1623 overleed Jan Jeroensz. op de, zeker voor die tijd, geze gende leeftijd van 78 jaar. In de nalatenschap zat het kistje dat bij de martelingen van Jeroensz. op zijn buik gezet werd. Het werd door de familie gekoesterd als een kostbaar reliek (2). laagden de hoofdrolspelers van de dramatische gebeurtenissen in de Noordkop erin hun leven weer op te pakken? Joost Heukesloot overleed in 1577 en maakte de vrijspraak van Jeroensz. niet meer mee. Het leven van Willem Maertsz. Calffwerd een aaneenschake ling van conflicten over de uitoefening ofhet verkrijgen van een bestuurlijke functie. Zo werd hij op een gegeven moment schout van Amsterdam maar kreeg hij al snel ruzie met het bestuur en was dit van korte duur. Hij overleed in 1585. Ook de carrières van Willem van Sonnenberg (jaar van over lijden onbekend) en Guillaume Mostaert (overleden in 1596) werden bemoeilijkt door juridische conflicten. Behalve over het leven van Jan Jeroensz.is er weinig bekend over de overige slachtoffers van de bloedraad van Sonoy. Nadat Jan Jeroensz. ontslagen was van rechtsvervolging keerde hij terug naar zijn vrouw en kinderen en ging hij weer aan de slag als jurist in zijn woonplaats Hoorn. Ook werd hij actief in de handel en profiteerde hij van de economische successen van de nog jonge Republiek. Al vóór de oprichting van de VOC maakte hij deel uit van een compagnie die handelde met Spanje Zijn aanzien steeg dusdanig dat hij zich een adelijke achternaam aanmat: Van der Laen (1). Leicester. De martelaren van Schagen 10

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 10