In 1883 bezorgde ze de gemeenteraad een rolberoerte voorvechtsters van het vrouwenkiesrecht ontmoette, vestigde ze zich als huisarts in Amsterdam. In 1883 bezorgde ze de gemeenteraad van de hoofdstad een rolberoerte met de eis om haar het stemrecht te verlenen. Ze voldeed, zo pleitte ze, aan alle voorwaarden die de Grondwet aan een kiesgerechtigde stelde. Ze was een meerderjarige ingezeten Nederlander, in het volle genot der burgerschapsrechten, en betaalde meer aan directe belastingen dan minimaal vereist. In plaats van ‘Ja, volgens de letter van de wet heeft ze gelijk!’ schreefhet weekblad De Amsterdammer: ‘Natuurlijk heeft de Grondwet bedoeld: “elke man nelijke Nederlander". Als mej. Jacobs kiesbevoegdheid voor hare sexe vraagt, zal zij niet nalaten dat te eischen in de naam van het recht. De wetenschappelijke vrouw staat te hoog, dan dat zij haar verheven aanspraken als Staatsburgeres zou willen gronden op een STIJL- OF TAALFOUT’. In 1887 werd het actiefen passiefkiesrecht aangepast in de Grondwet door het woord ‘mannelijke’ toe te voegen aan het woord ‘ingezetenen’. De Vrije Vrouwen werden er alleen maar strijdbaarder van. Wilhelmina Drucker richtte de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht (VVK) op. Aletta Jacobs, al vanafde oprichting betrokken, werd presidente in 1903. In die hoedanigheid kwam ze op 15 april 1908 voor het eerst naar Schagen. Er was een teleurstellend aantal van 50 belangstel lenden, onder wie 15 vrouwen. De spreekster noemde de VVK volgens de Schager Courant ‘een vereeniging die in den beginne met spot en hoon overladen werd. Toch werd doorgestreden door wakkere vrouwen, die nu de rijke vruchten zien van hun onvermoeid pogen. Overal ter wereld wordt thans veel gevoeld voor de rechten der vrouw, voor het vrouwenkiesrecht.’ Dat de damesminderheid in de zaal nog haar schroom had afte werpen blijkt wel uit de slotzin van het krantenartikel: ‘Van de gelegenheid tot debat werd door een drietal heeren gebruik gemaakt’. Niettemin kon na afloop mevrouw Jacobs door de spontane aanmelding van elfleden de oprichting der VVK-afdeling Schagen uitroepen. Presidente, secretaresse en penningmeesteresse werden respectievelijk de dames Wiglama, Koster en N. Roggeveen-Stammes. om de idealen van Aletta Jacobs handen en voeten te geven in Schagen en omgeving. En Jarig vond het goed. Hij was geboren in Vrouwenparochie, misschien heeft dat geholpen. Onder de gedreven leiding van haar presidente werd de afdeling Schagen van de VVK een vliegwiel voor de vrouwenemancipatie in de regio. Er werden vergaderingen, spreekbeurten en debatavon- den georganiseerd, vaak met muziek oftoneelstukjes, waar zich telkens nieuwe leden inschreven. De bestuursleden bezochten landelijke congressen en betogingen. Ze maakten propaganda- tochten in de Noordkop en organiseerden cursussen over de grondwet en het staatsbestel. Ze verspreidden manifesten. Ze presenteerden zich in de buurgemeenten, met als gevolg dat VVK-afdelingen opschoten in Nieuwe Niedorp, Winkel, Scha- gerbrug, Wieringerwaard en Petten. Elf jaar achtereen spanden de Schager Alettas zich in. Over hun motivatie schreefAnna Eriks in 1916: 'Meentgij dat wij die vergaderingen houden, dit doen omdat we daar zo'n plezier in hebben? Ik verklaar U dat 't ook ons niet altijd past en dat we het ellendig vinden dat het zoveel van ons tijd en geld vraagt. Maar we weten dat het o n z e p l i c h t is te helpen en openlijk te getuigen dat 't ons ernst is dat wij 't kiesrecht verlangen. Anna Eriks Anna Maria Wiglama-Eriks (1873-1943) was een 35-jarige in Petten geboren burgemeestersdochter. Secretaresse Grietje Kos- ter-Eriks was haar zus. Ook tussen hun echtgenoten bestond een nauwe relatie. Jacob Koster en Jarig Wiglama waren sinds 1902 de exploitanten van De Kleine Winkel aan de Heeren- straat. Ze verkochten, naast huishoudelijke artikelen, landbouw machines en -gereedschappen. Voor echtgenotes van onder nemers die in het Schagen van ons kent ons het grootste deel van hun klandizie hadden onder de conservatieve boerenstand, was de misschien wel in een opwelling besloten toetreding tot de VVK een moedige stap. Hoe zal Anna Eriks die avond haar nieuws aan Jarig hebben gebracht toen er opeens een presidente bij hem in bed stapte? Was hij boos? Ofzullen ze het al over een eventuele dienstbode (zie de kadertekst) hebben gehad? Ze waren in 1895 getrouwd en hadden vier nog jonge kinderen. Als moeder, echtgenote en ondernemersvrouw moet Anna’s bordje al aardig vol hebben gelegen. Het weerhield haar niet 7 Dienstbodennood ‘Een practische huisvrouw’, die het maar helemaal niks vond dat een groeiend aantal vrouwen haar dagen verdeed aan flauwekul en haar huiselijke taken aan een dienstbode liet, schreef in de krant onder de titel ‘Vrouwenkiesrecht en Dienstboden- nood’: 'Mijnheer de redacteur. Zie, zoo, nu hebben we ook hier in Schagen een afdeeling, om mede te strijden voor vrouwenkies recht. Ja! ja! de vrouw heeft nog niet genoeg te zeggen. Mevrouwen en juffrouwen, zou het niet beter zijn dat gij gezamenlijk den dienstboden- nood uit de wereld hielpt? Dat hebt ge in de hand, wie gij ook moogt zijn. Volgt dan onderstaand middel op; het faalt nooit. Ik zal het u opgeven, ‘t wordt dagelijks toegepast: Kookt zelf uw potje, maakt zelf uw bedden op; zorgt zelf voor brood voor man en kinderen; be handelt zelf uw kinderen; doet zelf uw huiswerk; verzorgt en kookt zelf het middagmaal voor uw gezin; doet zelf de wasch en wat er bij behoort; naait, breit en stopt zelf enz.; Leert dat alles aan uw dochter of dochters, en gij zult ondervinden het heerlijke genot, dat uw man en kinderen zo graag bij moeder thuis zijn. En de dienstbodennood is tevens voor goed de wereld uit.'

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 7