Openbare VERGADERING ▼an ie bbmk mi mcnniisiKif op Dr. Aletta H. Jakobs. Hm wwfikwetil wireei Aletta Jacobs Wilhelmina Drucker Maandag 3 April 1911, in de Zaal tan den heer J. VADER SCHAGEN. L De beteekenis van het kiesbiljet voor de vrouw. n. 5 De televisieserie Alettas reis’ is gebaseerd op het leven en werk van huisarts, socialiste, feministe en vredesactiviste Aletta Jacobs (1854-1929). Ze was aanhanger van de Nieuw-Malthusiaanse Bond die, vierkant tegen de geldende moraal in, geboortebeper king propageerde. Jacobs introduceerde in haar Amsterdamse praktijk het pessarium als voorbehoedmiddel en trok zich het lot aan van de prostituee. Bovenal echter was ze een vurig ijveraar voor het vrouwenkiesrecht. Ze reisde er stad en land, en daarna de wereld voor af Ook in Schagen kwam ze spreken, drie keer zelfs. Maar ze was niet de eerste die hier het woord vrouwenkiesrecht in de mond durfde nemen vanaf een podium. studeren aan de Rijksuniversiteit Groningen, aanvankelijk voor een jaar op proef. Daar promoveerde ze - dankzij persoonlijk ingrijpen van Thorbecke vanafzijn sterfbed - in 1879 als eerste vrouw in Nederland, als vrouwenarts en in de kindergenees kunde. Na een verdere opleiding in Londen, waar ze de Engelse aan het einde van de avond het Noordhollands Koffiehuis met een hupje, de mannen met een vouw in hun voorhoofd. Aletta Jacobs spreekt in Schagen. Advertentie in de Schager Courant van 1 april 1911. Aletta Jacobs (1854-1929) was in 1870 het eerste Nederlandse meisje dat werd toegelaten tot de HBS. Niet als leerling, stel je voor, maar als ‘toehoorster’. Een jaar later mocht ze na een et gebeurt niet elke dag dat de naam Schagen opduikt in een documentaire van de NTR. Kijkers naar de serie ‘Aletta’s reis’ veerden 26 mei jl. op uit hun stoel. ‘Hee schat, kom eens kijken! Schagen op tv!’ De Schager Aletta's Wilhelmina Drucker, geboren Lensing 1847-1925), was een financieel onafhankelijke Amsterdamse weduwe, met dezelfde idealen waarvoor Aletta Jacobs de strijd tegen de mannencul tuur aanging. Beide waren financieel onafhankelijk. Vrouwen die niet in die positie waren - en dat waren verreweg de meeste - konden zich een openlijke strijd tegen de gevestigde orde niet veroorloven. Wel was eind negentiende eeuw onder het juk van de mannen een drang naar vrijheid ontwaakt bij meisjes en jonge vrouwen. Maar het idee van vrouwenkiesrecht was even onvoorstelbaar als een liter melk in een kwartliterfles: het ging er eenvoudig niet in. Algemeen (mannen)kiesrecht was al twee bruggen te ver. Dat zou er pas in 1917 komen, na 36 jaar aanhoudend aandringen van de in 1881 opgerichte Sociaalde mocratische Bond (SDB). Wilhelmina Drucker was van meet af aan sympathisant, maar geen lid van de SDB. Daarvoor ging het streven van de SDB naar het algemeen kiesrecht voor mannen haar lang niet ver genoeg. Ze had de Vrije Vrouwen Vereeniging helpen oprichten en reisde naar overal waar een luisterend oor was voor haar utopische boodschap. Toen ze op zondag 9 ok tober 1881, 34 jaar oud, in Schagen de bühne op stapte zaten er maar liefst tweehonderd mensen in de zaal. Voornamelijk man nen. Ze had net een congres van de Tweede Internationale in Brussel bijgewoond, waar een volledige juridische en politieke gelijkheid van mannen en vrouwen was bepleit. Dit streven hield zij nu voor aan het progressieve smaldeel van de Schager bevolking, in 1891 omstreeks 3.000 mannen, vrouwen en kin deren. ‘Eigendom’, zei ze, ‘wordt verdeeld in roerend en onroerend. Het persoonlijk beroep op minister-president Thorbecke gaan onroerend-eigendom geeft oneindig meer last en daartoe behoort ook de vrouw. De vrouw is wel degelijk eigendom van den man, het levende eigendom, hetwelk hem de meeste moeite veroorzaakt. De man beleeft van dien eigendom alle mogelijke ellende, want zij is moeielijk in toom te houden, omdat zij spreken kan’. De Schager vrouwen verlieten Spreekster: Onderwerp: Tooneels takje. Naar het Bn<el*ch vertaald deer -Oj. Alitta H. Jakobs. Entrie 10 cento. Aanv»B< 8 nnr Debat gewenscht

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 5