UiheNiestadt Beeldbank AH pionier in centrumuitbreiding 22 De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam ‘Niestadt Beeldbank’. Geregeld publiceert De Kakelepost enkele foto’s uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbankwww.zijpermuseum.nl/nb Nieuwstraat egalisatie omstreeks 1970. Rechtsboven: hoe het was voor de sloop. De Nieuwstraat is eigenlijk nooit een ‘mooie straat’ geweest. Wat woningen en vooral bedrijvigheid resulteerden in het verleden tot een straatbeeld dat ronduit als ‘romme lig’ is te omschrijven. Als Schagen in de jaren zestig plannen uitrolt om haar centrum functie te versterken, komt de Nieuwstraat in beeld samen met de nog braakliggende weidevelden achter de bebouwing aan de noordkant van de Gedempte Gracht. Dat het de gemeente ernst is blijkt uit deze foto van Niestadt, medio 1970 geschoten vanaf de kerktoren. In de verte zijn de eerste straten te zien van de nieuwe wijk Groe neweg. Wat vooral opvalt aan deze foto is de vrijwel geheel vrijgemaakte Nieuwstraat. Bijna alle oude bebouwing is al weg of staat op het punt een gedaantewisseling te on dergaan. Het is egalisering troef. Er is nog geen postkantoor, geen basisschool De Ark en geen Makado. De bouwstorm moet nog beginnen. Aardig om te zien is dat Albert Heijn als eerste grote nieuwkomer koos voor de Nieuwstraat. De AH-kruidenierszaak aan de Gedempte Gracht was net gesloten en verhuisde naar dit grote nieuwbouw- pand met supermarktformule. Naderhand is AH verder uitgebouwd en werd ook aan twee zijden ingesloten door het een paar jaar later geopende Makado Centrum. Het onderwerp van deze Niestadt foto is opnieuw een bouwput vanwege de uitbreidings plannen voor het Makado en AH. Dat de Nieuwstraat in beweging blijft is duidelijk, waarbij de gemeente bovendien met bestrating en doordacht straatmeubilair de alge mene aanblik tracht te verfraaien. Een relatief simpele opgave, want de Nieuwstraat lelijker maken dan hij was kon eigenlijk niet.

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 22