De eerste leefde van ongeveer 1436 tot iets de tweede Jan van nen bij zich, omdat ze hem een getuigenis willen laten afleggen over de laatste tijd uit het leven van Jan van Schagen, die hij als zijn dokter van zeer nabij heeft meegemaakt.10) Uiteraard geeft Jan Maertensz daaraan gehoord, want hij wordt gerechtelijk gedaagd. Zijn zoon Jan, in het hierboven vermelde vonnis Jan van Scha- gen Jansz. genoemd, heeft de leeftijd van zijn vader niet bereikt. Zoals gezegd, hij zal geboren zijn in plusminus 1482 en hij sterft 60 jaar oud in 1542. Volgens de oudste gegevens op 23 augustus van dat jaar.9) Hij werd in zijn laatste levensjaren geplaagd door de gevolgen van een beroerte. Zijn ziekte wordt in de hierna aan te halen getuigenis ‘popelsije’ genoemd, de 17e-eeuwse verbastering van ‘apoplexie’ ofwel attaque, beroerte ofook vallende ziekte. Op 13 september 1547 roepen Burgemeesteren en Schepenen vengenoemde aanvraag. Het kan ook zijn dat hij 25 jaar oud is. In dat geval is hij geboren in 1438. Ook dat kan. Jan is derhalve geboren tussen 1432 (het mogelijke geboortejaar van Albert) en 1443 of1438. Stel dat hij genoeg had8) van zijn werkzaamhe den op 28 december 1511 en toen 75 jaar oud was. In dat geval is hij geboren 1436. Dat zou keurig tussen Albert en Willem in zijn. Dit kan niet ver van de waarheid zijn. Indien hij kort na 1518 stierf, zou hij 80 a 84 jaar oud zijn geworden. ming7) en die geldt dan voor de zonen en dochteren (beide meervoud) van Willem en Johanna. Dat moet wel inhouden dat alle vijfkinderen zijn geboren tussen 1430 - het jaar van het huwelijk van Willem en Johanna - en 1444. Albert is de oudste zoon, Jan de middelste en Willem de jongste. wordt in 1463 beleend met de Burghorn en is dan dus hande- lingsbekwaam. Stel dat hij op dat moment 20 jaar oud is. Dan Is er nu iets te zeggen over de geboortedata van de vier kinderen moet hij geboren zijn uiterlijk in 1443. Dat kan, gezien de bo- van Jan van Schagen en Aafje (Eva) van Berckenrode? Aange nomen moet worden dat ze alle vier geboren zijn na 1480, het jaar waarin Jan en Aafje vermoedelijk trouwden. Gerard wordt op 28 december 1511 door Keizer Maximiliaan in zijn hoedanigheid van Graafvan Holland beleend met de Burghorn5). Hij moet dan handelingsbekwaam zijn, omdat de belening de hoge, middele en lage rechtspraak behelst. Aange nomen wordt dat hij dan 25 jaar is, welke leeftijd niet veel later door Keizer Karel V in zijn eeuwig edict wordt vastgesteld als de leeftijd waarop de man handelingsbekwaam is. Aangezien Jan op dezelfde datum de schulden van zijn vader overgedra gen krijgt6) en ouder is dan Gerard, zal hij 27 jaar ofiets ouder zijn. We mogen aannemen dat Jan geboren is in 1481 of1482, Gerard twee jaar later, tenzij hun zus na Jan geboren is. Dan zou Gerard in 1485 of 1486 geboren kunnen zijn en Willem als jongste een jaar of twee jaar later. De geboortedatum van hun vader Jan is een ander verhaal. Willem van Beijeren, bastaard van Holland, eerste heer van Schagen vraagt aan zijn heer, zijn neefPhilips de Goede, in 1444 van de stad Haarlem de arts Jan Maertensz doctoir in medicij- toestemming om aan zijn kinderen jaarlijks een bedrag te mo gen uitkeren, zodat zij hun adellijke staat zullen kunnen voeren. Die aanvraag geldt niet voor zijn oudste zoon Albert, omdat die hem zal opvolgen als heer van Schagen en daardoor voldoende inkomsten zal hebben. Philip verleent de gevraagde toestem- Gerard, baljuw van Texel en heer van Burghorn, sterft in 1518. Zijn nalatenschap en zijn deel van de nalatenschap van zijn moeder is volgens zijn zuster niet goed verdeeld. Zij kreeg niets en haar vader, en haar broers Jan en Willem hebben die nalaten schap van haar moeder - dus ook haar deel - verdeeld tussen hen drieën. Haar man Gerrit van Reijmerzwale spant namens haar een rechtszaak aan. Het Hofvan Holland onderzoekt het en komt tot de conclusie dat de nalatenschap van Gerrit niet groot genoeg was om zijn schulden te betalen. Hun zus kwam dus feitelijk niets te kort. Dit vonnis is van 22 december 15184). Uit de formulering die gebruikt wordt in dit vonnis zou kunnen worden opgemaakt dat vader Jan van Schagen inmiddels is overleden, maar het zou ook kunnen zijn dat hij nog leeft. Zijn vrouw Aafje van Berckenrode is blijkbaar inmiddels overleden. Haar erfenis is verdeeld. Op veel websites wordt 22 december 1518 als overlijdensda tum van Jan van Schagen vermeld. Dat is niet juist. Hij is enige tijd daarna overleden. Hij leeft in ieder geval nog in 1511, want op 28 december van dat jaar, doet hij zijn leenheerschap van de Burghorn over aan zijn zoon Gerard en draagt hij zijn schulden over aan zijn zoon Jan. Deze zoon Jan wordt met de heerlijkheid Wanneer de beide dochters zijn geboren is niet bekend. Willem Burghorn beleend in 1518, na de dood van zijn broer Gerard. 20 Het wapen van de Van Beijerens.

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 20