Wie zijn Jan van Schagen? Tweemaal Jan van Schagen. De eerste is een zoon, de tweede een kleinzoon van Willem van Beijeren, eerste heer van Scha- gen. De tweede is een zoon van Aefgen van Berckenrode. Hij werd meer dan 90 jaar oud en stierfin 1542. Dat laatste klopt. Hij zou dus geboren moeten zijn in pakweg 1450. En dan Heer Jan, heer van Schagen, ridder geslagen in den vermaer- den slagh vanMontlehery in Vranckrijck, anno 1465, levende noch sijn Groot-vader. Hij hadde een groot proces om de Heerlijckheijt van Schaghen anno 1542. Als hij van maegschap een graet verder was: maer dewijle hem de Heerlijkcheijt soo veel als opghedraghen was bij Vrou Jozijn voorschreven ses maenden voor haer beijder doot, wert hem bij vonnis van den Hove van Hollant sijn recht toeghewesen, ende bleef Heer van Schaghen; hij starfanno 1542 out over de 90 jaren; hebbende mede gesien vijfGraven van Hollant, ghelijck sijn Groot-vader; hij hadde te wijve Vrouwe Catharina van Schengen, dochter van Lodewijck ende Vrouwe Joanna van Rommerswale van Lodick ende wan ses sonen ende twee dochters, als Tot zover Van Gouthoven. nder deze naam zijn meer leden van het geslacht van Beieren van Scha gen bekend. De beide eersten die deze naam dragen worden nier zozeer verwisseld als wel ‘op één hoop gegooid’. De oorzaak daarvan ligt voornamelijk bij een geschiedschrijver uit de 17e eeuw, die door anderen is nagevolgd. Dat is onder andere gebeurd door Dirk Burger van Schoorel in zijn Chronyk van de gansche oude Heerlykheid van het Dorp Schagen, die verscheen in 1767. De bedoelde geschiedschrijver is Wouter van Gouthoven1), hij vermeldt over Jan van Schagen: ‘Heer Jan van Schaghen, heere Willems 2e sone, ridder, hadde eerst ghetrout Vrouwe Anna de Vriese van den Oostende uijt Zeelant, maer die sterf sonder kinders; Daerna vrouw Aefgen van Berckenroede, ende wan daer bij twee sonen ende een dochter, als Heer Jan, heere van Schaghen, naer (=na) Vrou Jozijn voor noemt (die dus Vrouwe Jozijne opvolgde) Geerit van Schaghen, Bailliou (=baljuw) van Texel, hadde te wijve Jouffrouwe Margriete van Nievelt, uijt het Sticht van Utrecht, ende wan daer bij een dochter, Vrouwe Willemijne van Schaghen (met een sone Willem, jongman ghestorven) sij hadde eerst te man Cornelis van Borsselen van Muijden: ten 2e Geerit van Rommerswael, ridder, heer van Niestrijen; ten 3e Geerit van Nievelt, heere van Heijloo, en ten 4e ende leste Jan vander Does, heere van Noortwijck, maer en hadde bij gheene kinders, ende leijt in Noortwijck begraven. Jouffrouwe Jenne van Schaghen, hadde te man Philips Ruy- grok, Raet in den Haghe anno 1477, hadden kinders. -V JL Roghman, het slot van Schagen met voorgebouwen. 18

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 18