Familiebedrijf Voorthuysen ruim 100 jaar wagenmakers in Schagen Noordkop; de naam Voorthuysen zal zich hier vesti gen, en daarmee een familie van wagenmakers. Vier generaties hebben zich met de voorloper van de auto beziggehouden. Te beginnen met zoon Pieter, maar daarvoor moet wel eerst getrouwd worden. Aan de Laan heeft ene Jan Cam vanaf1842 een smederij. Zijn dochter wordt de vrouw van Pieter Voorthuysen. Het jonge stel vestigt zich aan de Laan. Naast de smederij - maar feitelijk in hetzelfde pand - begint Voorthuysen in 1875 een wagenmake- e leven vroeg in de 19e eeuw wanneer Jan Voort- rij, waarbij hij het smeedwerk aan zijn halfbroer en huisgenoot huysen veldwachter wordt te Schagerbrug. Elten Hendrik overlaat. Hij krijgt een interessante opdracht van het (nu net over de grens in Duitsland) is verruild voor de strandpaviljoen op Huisduinen om badwagentjes te maken. Hij moet karretjes maken waarmee in badpak gehesen dames - veel te bloot voor die tijd - vanuit het paviljoen of de rieten strandstoelen, buiten het zicht van nieuwsgierige mannen, naar het water konden worden gereden. In 1890 verkoopt Pieter het bedrijf, vertrekt voor twee jaar naar Oudesluis, om in 1894 op Poolland de onderneming voort te zetten. De verhalen willen dat eigenaar Vader van Hotel de Roos de rokende en stinkende smederij weg wilde hebben. Een logi sche verklaring ware het niet dat in het pand ene Tates nog tot 1928 ook smidswerk heeft verricht. Doordat Tates geen doch ters had is het pand in het interbellum naar Jan Groot gegaan. 16

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 16