Deel 5 ‘Wy hebben, God lof, Pieter Nanningsz. mede ter confessie gekregen, zonder torture sulx dat wy sonder twijffel de grond en gerechte waerheid van de sake van als wel sullen bekomen’ Bovendien moest Sonoy courage tonen om het land Nadat Pieter Nanningsz. bekend had dat hij in opdracht van een negental burgers uit verschillende steden de Spanjaarden had geholpen kon de bijzondere onderzoekscommissie verder met haar werk (2). De speurtocht naar de aanstichters van het verraad in het Noorderkwartier werd met hernieuwde energie voortgezet. over Jan Jeroensz. Het is mooi beschreven door Henk van Nierop in zijn boek ‘Het verraad van het Noorderkwartier’. Terug naar het Noorderkwartier Het beste voorbeeld van wat oorlog en spanning met mensen doet, zowel daders als slachtoffers, is misschien wel het verhaal Probleem was dat de meeste verdachten als zogenaamde glippers naar Spaans gebied, met name Amsterdam, waren gevlucht (3). Er waren er echter ook een aantal teruggekeerd. Vlak na hun terugkeer waren de brandstichtingen, en andere acties om de Spanjaarden te helpen, begonnen. Zeer verdacht in de ogen van de commissie. Sonoy werd dan ook aangespoord door de commissie: Ironisch genoeg zien we tegelijkertijd dat in de Kop van Noord- Holland de vervolging van de katholieken zijn hoogtepunt en ontknoping naderde. De stadhouder zou er nog een belangrijke rol in spelen... De opleiding moest er voor zorgen dat er goede bestuurders en dominees beschikbaar kwamen in het gebied dat, zo realiseerde Willem zich waarschijnlijk langzamerhand, in de toekomst wel eens een onafhankelijke staat zou kunnen worden. Ook werd door Oranje bepaald dat dit nieuwe instituut een bolwerk tegen tirannie en religieuze onderdrukking zou moeten zijn (1). p 8 februari 1575 werd in de Noordelijke Nederlanden de eerste universiteit opgericht in Leiden door Willem van Oranje, als dank aan de Leidenaren voor hun volharding en dapperheid in de strijd tijdens de belegering van de Spanjaarden. Willem van Oranje. Anoniem. De martelaren van Schagen 12

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 12