Uit de schatkamer van Vreeburg De oudste Zo’n elektrische toverlantaarn is eigenlijk alweer de opmaat tot de diaprojector, zoals de ouderen onder ons die nog wel ken nen. Juist, van die eindeloze dia-avonden bij Oom Koos en tante Zus, waarop geen detail van hun Italië-reis ongetoond bleef... holle spiegel het licht van een zwak vlammetje ofeen lampje, dat schijnt door een figuurtje op een glasplaatje, en via een lens wordt dat plaatje op een wit oppervlak geprojecteerd. En als de kamer dan echt pikkedonker is: voila, dan hebben we beeld! De bloeitijd van de toverlantaarn loopt, ook in Nederland, van ongeveer 1840 tot circa 1900. Dat is vooral te danken aan een aantal technische verbeteringen: betere lichtbronnen (kalklicht, paraffinelamp, gaslicht, uiteindelijk elektrisch licht), betere objectieven, de productie van grote hoeveelheden platen, fotopositieven op glas. Met grote lantaarns, vaak met twee of drie lenzen boven elkaar waren voorstellingen voor honderden personen tegelijk mogelijk. Vanafhet midden van de 19e eeuw zijn in Nederland tiendui zenden lantaarns verkocht, vooral van de Duitse fabrikanten. Vreeburg beschikt over een kleine maar fraaie collectie. De oudste is wel heel erg eenvoudig, met een kaarsenhouder en een nogal basaal aandoend lensje. Andere toverlantaarns zijn wat geavanceerder, en pronken met een sjiek afgewerkte buitenkant en een fraaie in messing gevatte lens. En de nieuwste van het stel heeft formaat bakbeest, en bezit al een elektrisch lampje, maar wordt bovendien bekroond met een geheimzinnig torentje met een enorme knop erop. Wat een verschil met vroeger, denk je dan, als je door het depot van Vreeburg dwaalt, en de kleine verzameling toverlantaarns ziet die daar staat. De toverlantaarn (vroeger laterna magica genoemd) is waar schijnlijk rond 1654 uitgevonden door Christiaan Huygens. Een vriend van Huygens, de Hollandse Jezuïet Andreas Taquet, zou omstreeks die tijd de eerste ‘magische’ voorstelling voor een publiek hebben gegeven. Het principe is simpel: in een donkere doos weerkaatst een ven een leuk YouTube filmpje laten zien op je smartphone, de vakantiefoto’s showen op je TV, of met een beamer dat filmpje uit je kindertijd vertonen: tegenwoordig draaien we ons er de hand niet meer voor om. Martin van der Jagt 10 Boerderij-en rijtuigmuseum Vreeburg Loet 14 1741 BP Schagen 0224 21 69 06 info@museumvreeburg.nl Tover lantaarn

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 10