i bekende zelfstandig ondernemer in Schagen. De firma Boontjes runde in die dagen, onder andere, een taxibedrijf. De paarden- koetsen met koetsier stonden centraal op de Markt ‘geparkeerd’. Klaar om passagiers in en om Schagen te vervoeren. In 1996 gaat ons land over op een beroepsleger. De dienstplicht wordt niet afgeschaft, maar is ‘opgeschort’ tot nader order. Mocht de samenleving weer prijs stellen op een dienstplicht- systeem (eventueel voor niet militaire doelen), dan is het snel te reactiveren. De Nederlandse krijgsmacht bestaat nu volledig uit beroepsmilitairen en vrijwillig dienende reservisten. Daarmee is de situatie qua personele bezetting weer vergelijkbaar met de tijd van vóór 1811. Het militaire bedrijfis opnieuw voorbehou den aan mensen die er vrijwillig voor kiezen. Hoewel het rempla^antenstelsel met de beste intenties door Koning Willem I was ingevoerd, bleek het systeem op ter mijn maatschappelijke ongelijkheid in de hand te werken. De bovenlaag van de bevolking kocht vaak haar verplichtingen af De vervangers waren over het algemeen van lager allooi, zodat de krijgsmacht veelvuldig met mensen uit de onderlaag van de maatschappij te maken had. Dit werd in het militaire bedrijf steeds vaker als ongewenst beschouwd en het rempla^anten- stelsel komt eind 19e eeuw definitief ten einde. Het is in 1900 al niet meer mogelijk om de dienstplicht met een vervanger af te kopen. Wie dienstplichtig is en wordt goedgekeurd, moet opkomen. Wie moeite heeft met geweld kan een beroep doen op gewetensbezwaren, maar men dient dan wel vervangende dienstplicht te doen (bijvoorbeeld in de zorg). Wat de vervangers van de lotelingen betreft, zijn er maar enkele afkomstig uit Schagen. Over het algemeen komen de rempla- ^anten uit heel Noord-Holland en zelfs enkele uit Drenthe en Overijssel. Hoe kwam je nu aan een vervanger als je niet in dienst wilde? Overal waar vraag en aanbod is, ontstaat een markt. Dat gold ook voor het rempla^antengebeuren. Er ont stonden landelijk werkende bemiddelingsbureaus die de gehele procedure verzorgden. Van het vinden van een vervanger tot en met alle verplichte rompslomp eromheen. Jongemannen die interesse hadden in het vervullen van de dienstplicht, maar zelfvrijgesteld waren, meldden zich als potentieel vervanger bij een militiemaatschappij zoals de bemiddelingsbureaus werden genoemd. Uitholling draagvlak Ouders die bij voorbaat (na de geboorte) al niet wilden dat hun kind in de toekomst voor de dienstplicht zou worden opgeroe pen, konden zich daarvoor verzekeren. Het is vergelijkbaar met het principe van de studieverzekeringen die nu nog bestaan. Als zoonliefin de toekomst onverhoopt zou worden ingeloot, keerde de verzekering een bedrag uit om een vervanger te kun nen inschakelen en te betalen. Het was onder gegoede Neder landers een populaire verzekering, want ‘een heer van stand’ liet zich niet in met het volkse gebeuren in de krijgsmacht. Vloeken, gokken, drinken, vechten en een losbandige levensstijl, dat was het algemene beeld van het militaire leven. Maar door deze negatieve opvattingen in de hogere bevolkingslagen werd uit eindelijk het draagvlak onder het rempla^antenstelsel uitgehold. Nieuw: functies voor hoogopgeleiden Om de krijgsmacht ook voor hoog opgeleiden ofmensen van ‘betere’ afkomst interessant te maken, komen er in de 20e eeuw hogere functies voor dienstplichtigen. Bepaalde miliciens kunnen ook onderofficier ofofficier worden. Er komen speciale militaire opleidingen voor. Ook dienstplichtigen met een hoog kennisniveau, artsen of ingenieurs bijvoorbeeld, kunnen in hun vakgebied een gespecialiseerd officier worden. Met deze aanpassingen ontwikkelt de krijgsmacht zich in de 20e eeuw tot een bij Nederland passende democratische afspiegeling van de maatschappij. Wie zijn dienstplicht vervulde, weet uit eigen ervaring dat alle lagen van de maatschappij en alle beroepen op de kazernes te vinden waren. 1 - 9 Robert Witsen Ook op marineschepen waren miliciens te vinden. Zij zagen vaak veel van de wereld. CD Cf) CD O CC CD E z cö z p CD CD CQ Het uitbetalen van soldij. Remplaganten ontvingen boven dien een jaarsalaris van de loteling die zij vervingen.

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 9