COWRICT HN PLAATSVERIDGM. L NATIONALE militie. Uit de winkelstand zijn drie mannen afkomstig die zich laten vervangen. Eén daarvan is Johann Schene, die in het militie- register te boek staat als ‘manufacturier’. De firma Schene was decennialang een bekende winkel aan de Gedempte Gracht. Opvallend is ook dat er twee onderwijzers hun dienstplicht afkochten. De leerkrachten Johannus Vis en Bartholomeus Ranke pasten ervoor om hun militaire plichten te vervullen en stuurden een remplaqant. 300-500 gulden blijkt uit de notariële akten. Vrijwel het jaarsala ris van een arbeider, dat toen lag tussen de 400-600 gulden. Uitzonderlijke beroepen Opmerkelijk in de remplaqantenlijst van 21 mannen uit Scha gen zijn Roggeveen en Boontjes. Leendert Roggeveen is van beroep timmerman en laat zich in 1869 vervangen. Ook hij zal ongetwijfeld een bedrag van zo’n 400 gulden hebben moeten ophoesten om zelfniet in dienst te hoeven. Roggeveen moet een goed lopend timmerbedrijfhebben gehad. Dat geldt ook voor Pieter Boontjes, waarvan als beroep ‘koetsier’ staat. In 1896, één van de laatste jaren dat het remplaqantenstelsel nog eeuw een grootste deel aan het beperkte inkomen en het vrij lage scho lingsniveau van de plaatselijke bevolking. Aan het inschakelen van een remplaqant waren veel kosten verbonden en daarvoor draaide de loteling voor 100% op. Bijvoorbeeld de kosten van het bemiddelingsbureau (hierover verder meer), de kosten van een notariële akte (wettelijk verplicht) en het uitbetalen van een salarisvergoeding aan de remplaqant. Alleen mensen met ruime financiën of een hoog opleidingsniveau konden zich dit permitteren. Bonusjaar voor vervanger Waren er wel vervangers te vinden? Dat bleek mee te vallen, want het leverde iemand uit de lagere bevolkingsklasse een financieel voorspoedig jaar op. De remplaqant kon rekenen op drie bronnen van inkomen. In de eerste plaats kost en inwoning (het eten op kazernes en marineschepen was veelal beter dan hetgeen de gemiddelde volksman thuis kreeg), een zakgeld ver strekt door de krijgsmacht en een vervangersvergoeding van de loteling. De bedragen die de loteling aan zijn vervanger betaalde blijken in de 19e eeuw vrij constant. Ze liggen ruwweg tussen de bestaat, laat Boontjes zich vervangen. Hij is eind 19e Voor veel jongens uit de lagere klasse betekende dienstplicht een vergroting van hun wereldblik. Bedenk dat in de 19e eeuw de mobiliteit van mensen heel laag was. Men kwam vrijwel nooit in een andere provincie. De kazernes lagen nog niet afge legen in bosgebieden, zoals nu vaak het geval is. In de 19e eeuw waren er diverse provinciesteden aangewezen als garnizoens stad, waaronder Amersfoort en Haarlem. In deze steden waren de kazernes te vinden, omdat ze goed per trein waren aan te reizen. Eigenlijk het enige reisalternatiefvoor miliciens in die tijd. Vrijwel elke dienstplichtige werd gelegerd in een fraaie Ne derlandse provinciestad. Met buiten de werkuren, alle geneug ten om het verblijfzo aangenaam mogelijk te maken. Voor de meeste vervangers was zo’n militiejaar een prima gelegenheid om even aan het harde dagelijkse leven te ontkomen in de eigen woonomgeving. Vooral boeren sturen rempla^ant Van de 21 mannen uit Schagen die zich lieten vervangen is bijna 65% afkomstig uit de landbouwsector. Met dien verstande: het zijn zelfstandig ondernemers met een boerenbedrijf. Ze staan qua beroep in de militielijsten vermeldt als ‘boerenbedrijf’ of ‘landman’. De vele medewerkers uit de agrarische sector hebben als beroepsomschrijvingen ‘boerenknecht’, ‘landarbeider’ of ‘dagloner’. In Schagen had het merendeel van de mannen die de dienstplicht afkochten een eigen boerenbedrijf. Van één van de eerste remplaqanten uit Schagen is de notariële akte gevon den. Het betreft boer Adrianus Keet die zich voor een bedrag van 300 gulden laat vervangen door Jan Vogel, een wever uit Krommenie. Deze notariële akte was een verplichting die bij het remplaqantengebeuren hoorde en de notaris had er standaard formulieren voor. 8 De notariële akte van 14 april 1868 bekrachtigt de rempla- gantenregeling voor agrariër Adrianus Keet uit Schagen. ll'-dt-n den des Juur* ach Uien bondeed acht en aeaClg, Compareerden voor SIMON ADRIANUS d» LANGE, Nouris in l»et tweede arrondissement der provincie Noord-Hollandresiderende te Alkmaar, in tegen* woordigheid van de beide nntcnoenieu getuigen on seatig. Lifting van don jaro acbttion honderd acht ■•rsalnele Gemeente in den jare achttien honderd acht en zestig geloot liebbendc voor de Nationale Militie in de gemeente aldaar getrokken hebbende Nummer

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 8