veldslag uit de geschiedenis zijn). In 1813 komt hierdoor aan de Franse tijd in Nederland een einde, maar ons land keert niet terug naar de voormalige Republiek. In november 1813 wordt Willem I vanuit Engeland met enthousiasme in Den Haag bin nengehaald en wordt de monarchie hersteld. Roep om afschaffing Ook later kreeg de bezorgde burgerij al snel het gelijk aan haar kant. Als in 1813 Napoleon de veldtocht tegen Rusland start met een leger van ruim een halfmiljoen soldaten, zijn daar ook ruim 25.000 Nederlanders bij, waaronder dienstplichtigen. De tol is enorm, want tijdens de Russische veldtocht verliest 80% van de onder Napoleon dienende militairen het leven. De genadeslag krijgt Napoleon in 1813 tijdens de ‘Volkerenslag’ bij Leipzig (het zou tot de Eerste Wereldoorlog de grootste De Bataafse Republiek in Nederland begin 19e eeuw was de facto een marionettenstaat van Frankrijk. Om de Nederlandse bondgenoot niet te veel voor het hoofd te stoten werd de conscriptie niet meteen opgelegd aan ons land. Dit veranderde in 1811. Koning Lodewijk kreeg van zijn broer Napoleon de dwingende opdracht om ook in Nederland de dienstplicht in te voeren. De Nederlandse bevolking is er niet blij mee, want men beseft terdege welke consequenties de conscriptie kan hebben. De bevolking van Schagen had dat in 1799 met eigen ogen kunnen aanschouwen toen een groot Engels en Russisch invasieleger bij Den Helder aan land kwam. De strijd die in de Noordkop volgde werd ook gevochten door Franse dienstplich- al in 1815 hun vuurdoop tigen. Velen lieten het leven. Het Nederlandse volk rekent erop dat de nieuwe vorst een einde maakt aan diverse gehate Franse maatregelen. Toch ziet het nieuwe Nederlandse gezag de voordelen in van de door gevoerde modernisering van het overheidsstelsel onder Frans gezag. Men bouwt liever verder op de vooruitgang en wil aan de scherpe kantjes een einde maken. Om opheffing van de dienstplicht wordt bijvoorbeeld geroepen en ook de koning is daarvan een voorstander. Versoepeling door Koning Willem I Het blijft bij goede intenties, want al snel blijkt dat de Neder landse krijgsmacht niet voldoende gevuld kan worden met beroepsmilitairen. Mede door de invoering van de dienst plicht in diverse Europese landen is de aanwas van in te huren beroepsmilitairen sterk teruggelopen. Koning Willem I ziet zich genoodzaakt om de dienstplicht te handhaven, maar hij past wel een versoepeling toe. Zo mogen dienstplichtigen niet buiten de landsgrenzen worden ingezet zonder toestemming van het par lement. Ook nieuw is de mogelijkheid dat een dienstplichtige zich laat vervangen door een remplaqant. Ondanks de verzach tende maatregelen maken nieuwe Nederlandse dienstplichtigen mee. Napoleon keert terug van ver banning op Elba en wordt tijdens de slag bij Waterloo opnieuw ten val gebracht. Van de 32 Nederlandse bataljons die tegen Napoleon strijden bij Waterloo, zijn maar liefst 15 bataljons afkomstig van de nieuwe Nationale Militie (dienstplichtigen werden toen miliciens genoemd). Afgezien van de Tiendaagse Veldtocht tegen België wordt de 19e eeuw voor Nederland gekenmerkt door het uitblijven van grote vijandelijkheden. Met de militaire handelingen in de 19e eeuw in Nederlands-Indië hebben de Nederlandse dienstplich tigen niets te maken. Die taak ligt bij het KNIL (Koninklijk 5 Een infanteriegroep in het veld 19e eeuw. Let op de vrouw: dit is een marketenster. Zij leverde verzorgingsdiensten aan militairen, waaronder versnaperingen en drank. Scene van een lotingsdag bij de militieraad. De loteling trekt een briefje met onzichtbaar nummer uit een grote pot.

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 5