Loet - Laantje -Z'Cz FREEK VAN ROOY COLLECTIE Situatie in 1965, met links de provinciale weg. Cees Kuijper 23 Toen nu Freek van Rooy (1923-2006) legde als amateurfotograaf tussen 1960-2000 consequent veranderingen in Schager straten vast met zijn camera. Het was een periode waarin de plaats enorm groeide. Het is interessant om te zien hoeveel er veranderde in slechts enkele decennia. In de rubriek ‘Toen Nu’ wordt steeds een oude foto van Van Rooy gezet naast de actuele situatie. Schagen werd eeuwenlang bevoorraad door beurtschip pers. Een aantal van hen woonde en werkte aan de Loet. De heer Bleeker, die een beurtdienst uitvoerde tussen Schagen - Alkmaar - Zaanstreek - Amsterdam en om gekeerd, had zijn ligplaats aan de Loet. Op 28 mei 1935 lagen de beurtschippers voor de laatste keer daar afge meerd. De Loet werd gedempt en de schippers kregen De situatie in 1965, met midden in beeld het huis van beurtschipper Bleeker. Situatie in 2018, met rechts het voetgangers- en fietstunneltje onder de Provinciale weg door. Even verderop bij de stoplichten de aansluiting van de Hofstraat met de Provinciale weg. een nieuwe ligplaats toegewezen aan de pas aangelegde Haven van Schagen. De laatste keer dat Bleeker vertrok uit de Haven van Schagen was 8 augustus 1955. Daarna werd zijn beurtdienst overgenomen door 'Stad Schagen N.V.' van Arie Kapitein. Hij reed die route vele malen snel ler per vrachtwagen. Het gemobiliseerde verkeer kwam in opkomst. Dat betekende voor velen het einde van de scheepsvaart, dus ook voor de beurtschippers. Deze nieuwe weg liep toen langs de bakkerij van Pan nenkeet. Hier was naderhand jarenlang Mieke’s Schoon heidssalon gevestigd en staat nu bekend onder de naam Beauty Gallery. Al deze vooruitgang betekende wel het einde van het Laantje. Maar, de bereikbaarheid van onder andere het NS station werd er aanzienlijk door verbeterd. Voorheen moest al het verkeer dwars door het centrum via de Markt en de Gedempte Gracht. De situatie van nu (ongeveer 50 jaar later) is weer heel anders. De Provinciale weg is een behoorlijk stuk naar het westen verplaatst en aanzienlijk verbreed. Daarvoor moesten gebouwen als café La Strada en de woning van Kees Raven worden gesloopt. De aansluiting van de Loet werd opgeheven. Daarvoor in de plaats kwam een tunneltje voor voetgangers en fietsers. De Hofstraat werd alsnog aangesloten op de Provinciale weg. Of zoals het nu genoemd wordt, de N245. De foto’s zijn genomen in de jaren 60 vanaf de Parallel weg richting de Loet. Op de eerste foto van 1965 zien we rechts de woning van beurtschipper Bleeker en links de woning van Noom Kossen. Rechts, naast de woning van Bleeker zie je nog een klein stukje van het Laantje. Heel vroeger liep het Laantje vanaf hier richting de terp Aven dorp. In 1967 zijn beide woningen gesloopt om ruimte te maken voor het doortrekken van de Hofstraat. In verband met de verkeersveiligheid mocht de Hofstraat echter niet meteen aansluiten op de Provinciale weg. De Hof straat werd daarom doorgetrokken langs het voormalige voetbalveld van Schagen en kreeg uiteindelijk via de Loet verbinding met de Provinciale weg. De situatie in 1967, met rechts de verbinding via de Loet naar de provinciale weg.

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 23