J /x De leeftijd van Willem, de jongste zoon. Willem is de jongste zoon. Als we ervan uitgaan dat de kinderen met enige regelmaat en met een gezonde tussenpoos worden verwekt en zijn geboren, dan zal Willem op zijn vroegst geboren beide huwelijkspartners in aan bezittingen? De zoon Antonius is voor die tijd geboren, ook al wordt er met geen woord over hem gerept in deze huwelijkse voorwaarden. In 1444, 14 jaar na de huwelijksvoltrekking, verzoekt Willem van Beieren aan zijn neefen vorst Filips de Goede toestemming zijn kinderen jaarlijks een bedrag uit te keren uit de inkomsten van de heerlijkheid Schagen en de visserij van de Schager en Niedorper Kogge, zodat ze in staat zijn een adellijke status te voeren. Die toestemming krijgt hij. Filips de Goede vermeldt in zijn brief2) aan Willem van Beieren, dat hij die toestemming verleent voor zijn kinderen, zijn zonen en zijn dochters en mogelijk toekomstige kinderen. Willem van Beieren is dan plusminus 57 jaar oud, zijn vrouw tussen de 30 en de 40. Toch lijkt het niet onaannemlijk dat het echtpaar ervan uitgaat dat het gezin niet groter zal worden. Wanneer overigens de bastaarddochter Belye is geboren, is niet bekend. Dat blijkt ook niet uit de huwelijkse voorwaarden bij haar huwelijk met Aerst Creyts in 1459 opgemaakt.3) Ook Belye zal geboren zijn voor 1444, ook al is in die tijd een huwe lijk op een leeftijd tussen de 12 en 15 jaar voor een meisje nog steeds mogelijk. De conclusie zal moeten zijn dat de wettige kinderen van Wil lem van Beieren en Johanna van Hodenpijl allen geboren zijn tussen 1430 en 1444. Geboorte data en -jaren Het was heel lang geen gewoonte de geboortedata of-jaren te noteren. In talloze documenten komen mensen voor als getuigen, van wie dan vermeld wordt dat ze omtrent 50 of 45 of 70 jaar oud zijn. Velen wisten niet in welk jaar ze waren geboren. Het deed er niet zoveel toe, ongeveer was precies genoeg. Dat gold ook voor kinderen van adellijke afkomst. Als we het al weten, dan is dat meer toeval dan nauwkeurigheid van ouders of omgeving. Ofhet is mogelijk gebleken door terugrekenen - omdat de leeftijd in een bepaald jaar door omstandigheden wel (ongeveer) bekend was - het geboortejaar redelijk nauwkeurig te bepalen. Van geen van de kinderen van Willem van Beieren bastaard van Holland staat vast wanneer ze zijn geboren. Door allerlei dokumenten weten we dat Albrecht de oudste zoon is en Wil lem de jongste. Dus moet Jan de middelste zoon zijn geweest. Wanneer de beide dochters Johanna en Barbara zijn geboren is niet bekend. Welk kind de eerstgeborene is, een zoon of een dochter, wordt nergens vermeld. Daar staat tegenover dat er wel iets bekend is. Er is een doku- ment bewaard gebleven waarin de huwelijkse voorwaarden staan opgetekend die zijn opgemaakt bij het huwelijk van Wil lem van Beieren en Johanna van Hodenpijl1). Dat dokument dateert van 16 april 1430. Willem van Beieren is dan plusminus 43 jaar oud, Johanna is dan mogelijk een jaar of20. De moeder van Johanna, Elisabeth van Haemstede, legt samen met Willem van Beieren een en ander vast. Bezit en geld, dat wil zeggen levensonderhoud en zekerheid van bestaan in geval van overlijden, speelt een belangrijke rol. Kortom, wat brengen 19 Filips de Schone, de vorst met wie Willem te maken had in de laatste jaren tussen 1494 en 1500. Schagen en het slot Schagen zoals Willem II beide gekend zal hebben. Deze plattegrond is weliswaar gemaakt als onderdeel van het proces tussen de families Van Nijenrode en Van Beieren in het derde kwart van de 16e eeuw, maar erg veel zal er niet veranderd zijn tussen 1499 het mogelijke sterfjaar van Willem II) en 1560 a 1570.

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 19