Willem van Beieren van Schagen, vanden oorspronk, voortgank, zeden, eere, staat en godtsdienst van Oud Batavien, mitsgaders van den adel en regeringe van Hollandt, Deel 1 (‘s - Gravenhage 1685), 1077. -Dirk Burger van Schoorel, Chronyk van de gantsche oude heerlykheid van het dorp Schagen (Hoorn, 1710, uitgave 1767, Schagen, 1999) De laatste ontleent al weer het meeste aan de drie hiervoor genoemde. De drie broers hebben twee zussen, Johanna en Barbara. Zij zijn met hun vijven de wettige kinderen van Willem van Beieren, bastaard van Holland, en Johanna van Hodenpijl. Ze hebben nog een zus uit een andere verbintenis van hun vader, Belye, hun bastaardzus. En daarnaast is er nog Antonius, een zoon uit een eerder contact van Willem van Beieren en dus eveneens een bastaardbroer. Over hem verscheen in het vorige nummer van de Kakelepost een artikel. Iets over gegevens en bronnen Gegevens over deze mensen zijn te vinden op een aantal web sites, in een paar boeken, en in de archieven. De bronnen echter waarnaar deze websites en boeken verwijzen zijn spaarzaam. In de loop van de 15e, 16e en 17e eeuw hebben enkelingen de moeite genomen om te verzamelen en te noteren wat ze konden vinden aan gegevens over mensen die in de daaraan voorafgaande of dezelfde eeuwen een rol gespeeld hebben. Het gaat om mensen die tot de adel behoorden, tot de geestelijkheid oftot de burgerij, inclusiefhet langzaam groeiende ambtena renapparaat in dienst van de beide eerst genoemde groepen. Alle na hen komende auteurs-geschiedschrijvers verwijzen naar deze bronnen of steunen erop zonder ze te noemen. Het aantal tijdgenoten van Willem van Beieren, bastaard van Hol land (±1387 - 1473) dat verslag doet van zijn belevenissen is zeer gering. Het meeste moet komen uit ambtelijke stukken waarin een en ander staat opgetekend betreffende uitgaven en inkomsten van een vorst, een graaf, een hertog, een bisschop, een stad. Verder zijn er registers, leenkamers genoemd, waarin men optekende wie wat wanneer aan wie ‘leende’, zeg maar langdurig verhuurde. En natuurlijk zijn er de koopacten, schuld bekentenissen, opgetekende huwelijkse voorwaarden, reisver slagen, waarin we vele mensen van adel, van de geestelijkheid en burgers tegenkomen. Vier belangrijke verzamelaars van gegevens zijn -Cornelis Aurelius met zijn boek dat bekend staat als de Divisiekroniek, een kroniek over Holland Zeeland en (West-) Friesland, -W. van Gouthoven, D’oude Chronijcke ende Historien van Holland (met West-Vriesland) van Zeeland ende van Utrecht, s-Graven-Hage 1636 (bij Hillebrant van Wouw), 201, 202. -Simon van Leeuwen, Batavia illustrata, ofte Verhandelinge Een hedendaagse onderzoeker, verzamelaar en bewerker van gegevens betreffende historische vooral adellijke personen is Antheun Janse met zijn boek Ridderschap. Behalve hem zijn er nog vele andere, maar ook zij steunen op de bekende en soms door hen opgedoken oude bronnen. e jongste zoon van Willem van Beieren, de bastaard van Holland en eerste heer van Schagen, heet naar zijn vader, Willem. De oudste zoon Albrecht is vernoemd naar zijn grootvader Aelbrecht van Beieren, en de middelste zoon Jan (Johan) is vernoemd naar zijn grootvader van moeders kant, Jan van Avesnes van Hodenpijl. de jongste zoon 18 Willem van Beieren bastaard van Holland, eerste heer van Schagen, 1387/1389 - 1473 -|'t

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 18