■liM KI BI ifl BI <11 Verbindingen Tot diep in de 19e eeuw was Schagen voor het goederenvervoer vooral afhankelijk van de waterverbindingen. De aanlegmoge lijkheden aan de Bierkade, bereikt via de Tolker- en Waldervaart en de Loet en die vanuit het zuiden (Meersloot en Laansloot) creëerde horeca. En de verbinding tot de Gedempte Gracht uit de richting van Barsingerhorn deed er eveneens toe. Veel cafés vonden als aanlegplek hun oorsprong. De Eerste Aanleg (Hoep) en de Nieuwe Aanleg (Snevert) wijzen hier als kroeg- namen op. Ofzou het hier niet om de schuiten maar om de dorstige beurtschippers zelf gaan? Vanaf 1865 stopte de trein van en naar Den Helder in Scha- gen. Bekend is dat sommige handelaren met de trein Schagen bereikten en vervolgens paard en rijtuig huurden om klanten te bezoeken. De latere tramverbindingen richting Van Ewijck- sluis, Wognum en Warmenhuizen/Schoorl gafhet elektrische vervoer Schagen een nieuwe impuls. De horeca niet in de laatste plaats. ligheid en dat was vaak persoonsgebonden dus was het in de volksmond ‘we gaan een biertje halen bij Nico (ofGerard in de Gevel), of naar Dikke Piet (Verhagen, ’t Noord), Jaap Kater (voorcafé Igesz) bij Betty (Spoorzicht)’. In eerdere tijden een bakkie doen bij Jos en Tiny Smiers (Oude Herbergh), Henk en Trien (Spoorzicht)’. Denk verder aan de familie Peetom of de Jonkmannen van ‘t Zwaantje. Het doet bijna huiselijk en famili air aan. Alsofje bij een berzoek een sociale verplichting vervult. De samenleving is onmiskenbaar individueler geworden en als we al sociaal bezig zijn hoeven jongeren (en ouderen) niet meer bij elkaar te klitten vanafde intrede van het internet. Daarbij is het biljart vervangen door het Fifa-spel en de jukebox door de Spotify. -r -• - KDrriEHLus oc posthoorn. De Posthoorn. Ton Smakman 17 Meer foto’s? Kom naar de lezing ‘Schager Horeca in Beeld’ op vrijdag 11 oktober in het Oude Slot om 19.30. Leden gratis. Niet-leden 5,-. Leden hebben voorrang. Aanmelden kan bij kakelepost@gmail.com Concentratie in de horeca is van alle tijden. Kijken we naar het heden dan weten we dat Koffiehuis Dikke op de Molenstraat, de Koeienhemel en FEBO dezelfde eigenaar hebben: Piet Hein de Boer. Nico Gründmann is de bezitter van Havana, Piet Pann, Alpha en de panden van de Bierkade en het ernaast gelegen Italiaanse restaurantje. Met het rijtje kroegen ’t Geveltje, Pand 5 en de Olde Smidse, die alle drie door Patrick Braken- hoff worden geëxploiteerd, is de derde partij genoemd met meerdere horecatenten in bezit anno 2019. Helemaal nieuw is deze concen tratie niet. Zo had de familie Boontjes in 1873 De Beurs overgenomen van W. Roggeveen en in 1903 de Gouden Engel. Cor Boontjes was een serieuze ondernemer: hij nam rond W.O.-1 paarden en rijtuigen over van Jan Igesz, kocht enige woningen aan het Noord en stallen in de Nieuwstraat. En tientallen jaren lang was timmerman en pandjesbaas Arie Boekel in het bezit van diverse cafés op de Markt, alsook van café Spoorzicht en La Strada.

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 17