Uit de schatkamer van Vreeburg Maar de mooiste vind ik toch die handgemaakte beker uit 1945, met daarop een grote letter W van Wilhelmina, en in een wat bibberig handschrift “Oranje heeft overwonnen”. Ik hoop dat iemand daar nog jarenlang tevreden zijn koffie ofthee uit heeft gedronken. Op zijn minst tot aan 1955, toen deze beker kon worden ingewisseld voor een nieuwe beker, die eraan herin nerde dat het alweer tien jaar geleden was, dat ons land werd bevrijd. Allemaal te zien in Vreeburg! In het depot van Vreeburg staat een kleine serie herinneringsbe- kers van diverse aard. Zo is er bijvoorbeeld éentje uit 1962 (Juli ana Bernard 25 jaar getrouwd), en éentje uit 1973 (Juliana 25 jaar Koningin). Ook de inhuldiging van Koningin Beatrix is met een beker bekroond. e zullen er waarschijnlijk op moeten wach ten tot rond 2 februari 2027, want dan zijn Willem Alexander en Maxima 25 jaar getrouwd. Pas dan weten we of alle schoolkinderen weer zo’n mooie herdenkingsbeker krijgen, met daarop een plaatje van het gelukkige stel. Net als toen Juliana en Bernhard deze prestatie leverden, en Claus en Beatrix hun huwelijk vierden... En als de scholen zo’n beker niet uitdelen, dan zal de commer cie er ongetwijfeld voor zorgen dat die er toch komt. Net als bij al die andere gelegenheden in het verleden, ofhet nu ging om een koninklijk huwelijk, de bevrijding ofhet zoveel honderd jarig bestaan van de éen of andere stad. Kennelijk is het een genoegen om er bij iedere kop koffie aan herinnerd te worden dat een koningspaar het 25 jaar met elkaar heeft uitgehouden, ofeen Koningin een jubileum lang op de troon heeft gezeten. Martin van der Jagt 13 Boerderij-en rijtuigmuseum Vreeburg Loet 14 1741 BP Schagen 0224 21 69 06 info@museumvreeburg.nl Herdenkings bekers 1937-1962

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 13