krijgsdienst van de geestelijke stand ingeschreven te worden’, maar bovendien ‘bij ons veelvuldig is aanbevolen op grond van de hierboven vermelde verdiensten.’ Uit de briefvan de Paus kan nog iets worden opgemaakt. Onder normale omstandigheden zou een jongen als Antonius, bastaard en ongewenst, beslist niet in aanmerking komen voor een positie als die van kanunnik. Dat was ondenkbaar. Je moest een wettig kind zijn en van goeden onbesproken huize komen. Waarom komt dan Antonius in de ogen van deze Paus wel in aanmerking voor die positie? Het zou kunnen zijn dat een aantal ‘factoren’ hieraan heeft bijgedragen. Renaissancepaus De Paus is nog maar net - sedert 18 maart 1447 - geroepen om de Heilige Stoel te bezetten. En hij heeft plannen getuige alles wat er over hem bekend is. Hij wil veranderingen doorvoeren, hij heet ook de eerste renaissancepaus te zijn. Zijn hier afge- beelde portret is geschilderd door Rubens. de briefvan de Paus. Antonius heeft de school van het bisdom Utrecht - waar die school staat wordt niet vermeld - doorlopen en kennelijk ‘met goed gevolg’, de tekst suggereert dat hij nog op die school zit, maar hij zal daarmee bijna klaar zijn. Daardoor is hij nu toe aan het begin van een loopbaan, en dat zou dan deze van kanunnik moet worden. De conclusie hieruit moet wel zijn dat hij nog geen twintig is, en niet veel ouder dan een jaar of achttien, zo ongeveer de minimumleeftijd waarop je kanunnik kunt worden. De briefvan de Paus is gedateerd 14 juni 1447. Een en ander leidt ertoe te veronderstellen dat Antonius is ge boren in 1428 of1429, dat wil zeggen vlak voor de voltrekking van het huwelijk tussen Willem van Beieren en Johanna van Hodenpijl, als de datum waarop de huwelijkse voorwaarden zijn gemaakt, tenminste min of meer samenvalt met de datum waarop het huwelijk is gesloten. Nog een andere conclusie is dat Antonius een ongewenste zoon is, een ongewenst kind, waarvoor wel gezorgd moet worden, zo goed als er voor elke bastaard moest worden gezorgd en ook werd gezorgd. Willem zelf is daarvan het sprekende voorbeeld, evenals zijn zes bastaardbroers en -zussen. Ook voor hen heeft vader hertog Albrecht van Beieren zeer goed gezorgd. Hulpvaardig en diplomatiek Ongewenste zoon Willem van Beieren, de bastaard van Holland, was een oom van Over de leeftijd van Antonius is wel iets te zeggen, op grond van Filips de Goede. De moeder van Filips de Goede, Margaretha Uit deze bewoordingen kan niet worden opgemaakt uit welke relatie Antonius is geboren. Er zijn een paar, speculatieve, moge lijkheden. De eerste is dat Willem van Beieren voor zijn trouwen, nog ongetrouwd zijnde, een ‘ontmoeting’ heeft met een nimmer bekend geworden vrouw, uit welke ontmoeting Antonius voortgekomen is. De tweede mogelijkheid is dat Willem van Beieren van Schagen Filips de Goede is al lange tijd hertog van Boergondie en een machtig man geworden in de ‘kleine’ wereld van het middel eeuwse Europa. Nicolaas V zal zeker weet hebben gehad van het altijd aanwezige verlangen van Filips om een kruistocht te on dernemen. In 1454 had het Banket van de Fazant plaats. Tijdens dat banket zwoer hij en zwoeren de aanwezige edelen dat zij de val van Constantinopel zouden wreken. Zij ‘namen het kruis zijn toekomstige vrouw Johanna van Hodenpijl al kent en haar ‘bekent’ - om het in Bijbelse termen te gieten - en Antonius wordt geboren voordat zij trouwen. De huwelijkse voorwaar den worden door Willem van Beieren en zijn (toekomstige) schoonmoeder, Elisabeth van Haamstede, opgemaakt op 19 april 1430. Alle kinderen uit dat huwelijk geboren zijn wettige kinderen. Daarnaast heeft Willem van Beieren van Schagen nog aan’, zoals dat heet. Filips kwam niet toe aan dat plan, omdat hij een bastaarddochter, Belye. Van haar weten we niet hoe oud zij voor het zover was ziek werd en kinds. Maar toch is, kortom, wanneer zij verwekt is, noch bij wie. Filips de Goede. 5

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 5