Deel 2 Water speelde een cruciale rol in de verdedigingsstrategie van Op het schilderij is de bestor ming van de Friese poort te zien op 29 augustus 1573. Op de voorgrond aan de rechter kant is een schans te zien. Ook is een carré van piekeniers afgebeeld. Ook was het land achter de waterlinie en schansen niet erg geschikt voor het optrekken van een groot modern leger. Een Engelse tijdgenoot en bezoeker, Owen Feltham, sprak over het gewest Holland als ‘the great bog of Europe. There is not such another marsh in the world’. (4) Het Spaanse leger kon zich, in dit door sloten, dijken en vaarten doorsneden land, niet in de juiste slagorde opstellen. De cava lerie, belangrijk voor de uiteindelijke overwinning, kon hier een al in 1573 onder water gezet. Tot grote schrik en onder protest van de plaatselijke boeren. Deze waterlinie liep van de Zijpe via hoeveel manschappen een vendel bestond was niet helemaal duidelijk. Officieel behoorden er 300 soldaten toe. Maar soms was het aantal niet hoger dan zo’n 200 man. tierd die de schutterij moesten helpen met de verdediging. De rest van de negentien vendels werden ingezet bij de bedreigde zuidelijke grens. (2) Hoe was de verdediging van het Noorderkwar tier georganiseerd? Sonoy beschikte over een leger van boeren en professionele soldaten om het gebied te verdedigen. Naast negentien huur lingenvendels (het vendel was de belangrijkste eenheid binnen de toenmalige legers) was de verdediging van het gebied dus afhankelijk van de inzet van de plaatselijke bevolking. De ven dels bestonden uit professionele soldaten die voor het grootste deel uit de noordelijke provincies kwamen. Ook stonden er 700 Duitse huurlingen klaar om het gebied te verdedigen. Uit et Spaanse leger was in de zestiende eeuw het machtigste in Europa. Dat leger stond nu op het punt in het voorjaar van 1575 het Noorderkwartier in te nemen. De leider der opstandelingen of gouverneur In de meeste ommuurde steden werden twee vendels ingekwar- van het gebied, Diederik van Sonoy, moest rekening houden met een aanval van drie kanten. Het Oosten werd bedreigd door Caspar de Robles, op het strand van Petten dreigde het Spaanse leger een landing uit te voeren en vanuit Schoorl stond Gilles van Berlaymont, heer van Sonoy Op zijn bevel waren de Zijpe en gebieden rond Alkmaar Hierges, klaar met een leger van 3000 man om de Noordkop binnen te vallen. Hij had het bevel gekregen van landvoogd Requesens om in West-Friesland de tactiek van de verschroeide de Rekere naar Alkmaar dan via de Schermer en de Zaan, de Wormer en de Purmer naar Monnickendam dat aan de Zuider zee lag (zie de kaart). (3) De gouverneur liet mannen uit het Noorderkwartier oproepen om schansen achter de waterlinie te graven. Deze schansen, aarden wallen waardoor de verdedigers werden beschermd te gen vijandelijk vuur, werden bemand met soldaten die moesten verhinderen dat het Spaanse leger de waterlinie overstak. aarde toe te passen. Vee, graan, hooi, boter en vruchten en vis zouden worden vernietigd. Dat zou de opstandelingen niet alleen schrik aanjagen maar ze ook economisch hard treffen. Door een dreigende hongersnood zouden de belangrijkste West-Friese steden, waaronder Schagen, zich snel overgeven. (1) De martelaren van Schagen Het beleg van Alkmaar. Detail uit het schilderij van Pieter Adriaanz Cluyt uit 1580. 16-

Kakelepost - Schagen | 2019 | | pagina 16