Het eerste gevolg is dat de Geestmerambacht niet langer recht- Keursloten en dijkverhoging Op bijna elke kaart van de omgeving staan keursloten vermeld. geharrewar rond het openhouden oftoedammen (zie het volgende hoofdstukje) van deze sluis bij de Hale. Dat is dezelfde sluis die in 1739 vernieuwd is en in 2017 gerestaureerd. En wel zo mooi en goed dat die restauratie de derde prijs in de wacht sleepte in een landelijke ‘competitie’ van vernieuwde en herbouwde sluizen. watergangen in Schagen en Barsingerhorn, maar vooral door de dijkgracht via het Wad, naar de drie sluizen bij Kolhorn. Deze molen is de oudste in de Schager en Niedorper Koggen. Dat betekent niet meteen dat daar de nood het hoogste was, maar wel dat de Burgerhorner polder last had van meer water dan de inwoners liefwas. Ruim 69 jaar later, in 1525, werden de eerste molens in Schagen opgericht. Pas toen was het grondgebied van Schagen zo ver ingeklonken dat het nodig was het water De molen In 1467 wordt er een molen geplaatst in de Burghorn. Dat is nodig in verband met de wateroverlast. De Burghorn ligt aan vankelijk lager dan het land binnen de grenzen van Schagen. De afwatering heeft plaats via een sluisje in de Oude Dijk, door de van de voltooiing van de dijk. Het blijkt eveneens uit een akte van Philips van Bourgondië, gedateerd 22 februari 1462 waarin hij zijn oom Willem van Beijeren beleent met de ‘goerssen ende thienden van Borchorn. Dat doet hij zeker niet eerder dan wan neer de bedijking voltooid is. De relatie van Philips van Bourgondië en Willem van Beijeren is die van neefen oom. De wettige halfbroer van de bastaard van Holland, Willem van Beijeren, is de vader van Philips van Bour- gondië. Dat ze neven zijn wordt vaak gezegd, maar dat is niet juist. daarvandaan met behulp van molens via Barsingerhorn en via de dijksloot naar Kolhorn af te voeren. De molen van Burghorn streeks op de Zijpe kan uitwateren. In de bekende oorkonde van werd toen min ofmeer overbodig, omdat de klink in dat gebied zoveel minder was, dat de afwatering richting Schagen zo mak- 10 februari 1463 regelt Willem van Beijeren dat probleem. Deze oorkonde is bekend omdat hij daarin Schagen het recht van twee kelijk was geworden, dat Schagen daarover begon te klagen en jaarmarkten en het recht van een wekelijkse markt op donderdag steeds weer vroeg ofhet sluisje bij de Hale niet dichtgemaakt verleent. Verreweg het grootste deel van deze oorkonde regelt mocht worden. echter voor de Geestmerambacht het recht van uitwatering via de Aangezien niets zonder problemen is, was er voortdurend sluis in de Oude Dijk bij de Hale. En niet, zoals eerder opge merkt, via de buitenste dijk, dus de Nieuwe Westfries Zeedijk. Dat werd kennelijk te riskant gevonden.12 Kadastrale overzichtskaart Burghorn (1832). 9

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 9