Het was werk voor pezige mannen ten worden om in het travalje te worden vastgezet voor een pedicure. De kijkgrage jochies bij de openstaande buitendeur kwamen zintuigen tekort. De blaasbalg die het vuur deed loeien, de hoog zingende slagen van metaal op metaal, het scherpe sis sen van zinderend smeedwerk dat in koelwater werd gestoken, de dikke schroeiwalm van een roodgloeiend hoefijzer tegen de bekapte paardenvoet. De geheimen van de smid Gerrit Vader (1852-1911) was zo’n smid. Hij had zijn grof- en hoefsmederij op Noord A 44, hoek Nespad. In 1884 zette hij zijn bedrijf te koop. Dat was de kans waarop Hendricus Blok (1857-1929) had gewacht. Vanuit zijn woonplaats Hoorn trouwde hij de Barsingerhornse Geertje Swaab (1862-1929) en vestigde zich met haar in Schagen. Het vak was door de eeuwen heen nauwelijks veranderd toen Hendricus zich voor het eerst aan zijn eigen aambeeld zette. Op het internet worden in ‘De grof- en hoefsmid, handboekje voor smeden, gezellen en leerlingen’, in geuren en kleuren de geheimen van de smid prijsgegeven. Het is een uit het Duits vertaalde uitgave uit 1865, die Hendricus zonder twijfel heeft bestudeerd. Wij lezen een fragment mee over zijn schouder: 'Wanneer een paard moet beslagen worden, hetzij voor de eerste maal, of dat dit reeds meermalen is geschied, is het de eerste regel, dat men het zachtzinnig behandelt, liefderijk en vriendschappelijk met hetzelve omgaat, want alleen door Wee ons De dorpssmid deed alles nog met de hand. Paarden waren voor hem een grote inkomensbron, niet weg te denken als middel van wegtransport en landbewerking. Maar de edele viervoeter begon terrein te verliezen. De paardenkracht, sinds mensen heugenis een dier van vlees en bloed, veranderde in de eenheid waarin motorvermogen wordt uitgedrukt. In de scheepvaart, het waterbeheer en de industrie was stoomaandrijving al een ingeburgerd verschijnsel. En sinds 1865 deed de stoomtrein Schagen aan. Het was slechts een kwestie van tijd eer de industriële revolutie het belang van het paard, en daarmee het smidsvak, ingrijpend zou veranderen. Vooreerst had de stoom bedaardheid en niet door geweld en gestrengheid is de mensch in staat, de sterkste en wildste dieren aan zich te onderwerpen.’ Over vele pagina’s wordt alleen al het hoefbeslag tot in detail uitgelegd. Net zo de omgang met ijzer, haard, blaasbalg, aambeeld en hamer, hoe te solderen en wat dies meer zij. Hendricus nam zijn vak serieus. Hij volgde cursussen en verzamelde alle diploma’s die een meester smid kon behalen. En hij ging les geven bij een door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw georgani seerde cursus hoefbeslag, bij hem aan huis. llllW :=■- 5 Foto van omstreeks 1920, familiearchief. Hendricus Blok en (waarschijnlijk) Geertje Swaab voor hun eigen huis met werkplaats aan Lagenoord F 29 (tegenwoordig Noord 5). De deuren in de voorpui van de smederij waren niet op het binnengeleiden van paarden berekend.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 5