Hendricus Blok Deze vestigde zich in 1561. Na hem volgden andere smeden, tot Schagen zo ver uitgroeide dat er drie, vier tegelijk hun brood konden verdienen. Grand café De Smidse aan de Markt was zo’n smederij, in een niet eens zo ver verleden. Weinigen die er de chateaubriand bestellen, beseffen dat vijf meter van hun tafeltje zeventig jaar terug nog het smidsvuur laaide. Grand café De Smidse Het agrarische Schagen moet al smeden hebben gehad toen Willem van Beijeren er omstreeks 1440 zijn slot liet bouwen. Volgens onderzoek van onze onvolprezen Karel Numan, trans cribed van het Schager transportregister, heette de eerste smid bij naam in onze annalen beschreven Rijckwaert Pietersz Smit. Over smeden gaat dit artikel, meer in het bijzonder over Hen dricus Blok. Eeuw na eeuw maakten de smeden van Schagen handwerktuigen voor de landbouw en de veeteelt en besloegen zij paarden. Het smidsvak was een zwaar beroep. De blaasbalg, die het vuur aanjoeg zodat het ijzer er smeedbaar in werd, werkte op handbediening. De zware hamer moest voor elke klap hoog geheven. Het was werk voor pezige mannen, mede vanwege de paarden, die soms de smidse binnengesjord moes- inds de mens de wonderen der metalen ontdek te, wordt het bewerkt. De Koper-, de Brons- en de IJzertijd worden achtereenvolgens gesitueerd tussen 5500 en 800 voor Christus. Het smidsvak gaat dus ver terug. Is niet de smid Hoefnix de enige handwerksman in Asterix en Obelix? Beter bewijs is er niet, de dorpssmid was een belangrijke figuur. 4 Foto van omstreeks 1890, familiearchief. Hendricus Blok aan het werk in zijn eerste smederij op Noord A 44 (tegenwoordig Noord 76, hoek Beethovenlaan). Van paard naar Magnusfiets

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 4