register. In 1568 betaalden nog 1823 schepen uit Holland tol, in 1569 was dit aantal gedaald tot 616! (4) Overigens werd Schagen meerdere malen door plunderende geuzen bezocht. Ook door de al genoemde Dirk Maartenz. die met een geuzenbende een dag en een nacht op de zakken van de Schagenaars teerde. Een ander voorbeeld was in april 1571 toen geuzen tijdens een zogenaamde landgang ofplundertocht Schagen weer met een bezoek ‘vereerden’. De kerk op de Markt ging in 1572 over in calvinistische handen. Alhoewel de Spaanse legers het gebied omsingeld hadden waren de verdedigers in het voordeel. Eén blik op de kaart uit die tijd is voldoende om te beseffen dat de Noordkop lastig te veroveren was. Het gebied was laag gelegen, drassig en zeer waterrijk. Beemster, Schermer en Waert waren nog niet ingepol- derd. Er waren in principe twee aanvalsroutes voor de Spaanse legers; langs de duinen bij Schoorl in het westen oflangs Edam in het oosten. (zie kaart). Vanuit Friesland werd het Noorderkwartier ook bedreigd. Stadhouder Caspar de Robles hield een vloot en leger gereed om vanuit Harlingen en Stavoren een aanval op het oosten van het Noorderkwartier te doen. Bovendien lagen er op het strand van Wijk aan Zee vijftig schui ten klaar om een landing uit te voeren bij Petten (5). In het voorjaar van 1575 leken de Spanjaarden dus ernst te Ook Willem van Oranje realiseerde zich maar al te goed dat het noorden van het gewest Holland van groot strategisch belang was. Hij had in 1572 de fanatieke calvinist Diederik van Sonoy aangesteld als gouverneur in het gebied. Sonoy organiseerde er, met harde hand, de verdediging. Eén van zijn hoofdkwartieren was het slot in Schagen. Ondertussen in Schagen Wat was er ondertussen sinds het begin van de Opstand in Schagen gebeurd? De bekende hagenprediker Cornelis Cool- tuyn uit Alkmaar was belangrijk voor de verspreiding van het calvinisme in Schagen en omstreken, alhoewel het niet helemaal zeker is ofhij Schagen bezocht heeft. (6) Ook speelde de mandenmaker en calvinist Jan Arentsz. een rol in dit gebied. In Schagen bleef het relatief rustig in 1566, van een beelden storm was hier geen sprake. OfJohan van Beieren, de heer van Schagen, hier een rol in speelde is niet bekend. In elk geval bleef hij katholiek. In 1585 werd de kapel op de Keins vernield door ene Tate Ger- ritz. Ofdit te maken had met de Beeldenstorm is niet duidelijk. Wel was Dirk Maartenz. uit Schagen betrokken bij de Beel denstorm in Alkmaar. Het zou hem duur komen te staan. Hij sloot zich aan bij een geuzengroep en maakte de omgeving van Groet en Schoorl onveilig. Hij werd eind 1567 opgepakt en op een gruwelijke manier ter dood gebracht (vierendeling) in Den Haag. (7) maken met hun voornemen het Noorderkwartier in te nemen. Hierges, een Spaanse commandant, trok op bevel van de land voogd Requesens, vanuit Beverwijk op met een leger richting Schoorldam en Groet. De spanning liep op in het gebied van de opstandelingen. Volgens instructies van Sonoy werd land geïnundeerd en schansen versterkt... In 1573 kwam de eerste aanval op het Noorderkwartier van de Spanjaarden. In augustus werd aangevangen met de belegering van Alkmaar. Op de Zuiderzee probeerde Bossu, begin oktober, de watergeuzen te verslaan. Beide militaire ondernemingen liepen uit op een mislukking. Immers, bij Alkmaar begint de victorie. Bossu werd gevangen afgevoerd naar Hoorn. Maar het zou niet de laatste keer zijn dat de koningsgezinden probeerden het gebied in handen te krijgen. 22 De nederlaag van Bossu op de Zuiderzee. Frans Hogenberg.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 22