de nodige aandacht besteed op televisie, in boeken, tijdschriften en kranten. Ook is er is een expositie aan gewijd in het Rijksmu seum in Amsterdam. In 1566, ook wel het wonderjaar genoemd, barst de bom in de Nederlanden. De Beeldenstorm begon. In rooms-katholieke kerken werden heiligenbeelden en andere versieringen, vaak met geweld, verwijderd. Ten tweede speelde de religie een belangrijke rol. De Spaanse vorsten duldden maar één godsdienst in hun rijk, het rooms katholieke geloof. Overigens paste de godsdienstpolitiek naadloos binnen de centralisatiepolitiek; het centrum van de macht, Madrid dus, bepaalde wat het geloofvan de onderdanen was. Deze politiek stuitte op verzet in de Nederlanden omdat een aanzienlijk deel van de bevolking (het grootste deel, 60 a 70 procent, bleefin eerste instantie katholiek) overstapte op het calvinisme. Dit was het gevolg van de Reformatie die, met de kritiek van Maarten Luther en later Johannes Calvijn op de rooms-katholieke kerk, aan het b egin van de zestiende eeuw was b egonnen. In het noorden van het gewest Holland, het Noorderkwartier, hebben de belangrijkste steden Enkhuizen, Hoorn, Medemblik, Alkmaar, Edam en Monnickendam voor de prins van Oranje gekozen. Voor de opstandelingen dus. Schagen ligt midden in het gebied van de opstandelingen. Een Spaanse legermacht maakt zich op om West-Friesland bin nen te vallen. Ze hebben de opdracht van Filips II meegekregen het gebied in brand te steken en te plunderen. Wat waren de redenen voor de Opstand? Voor de Opstand of tachtigjarige oorlog waren drie belang rijke oorzaken aan te wijzen. Allereerst de centralisatiepolitiek van de Habsburgse of Spaanse heersers, met name Karel V en zijn opvolger Filips II, die een einde dreigden te maken aan de privileges in de Nederlanden. Deze privileges, gegeven tijdens de middeleeuwen, waren met name belangrijk voor de steden. Het betekende minder belasting, een et is mei 1572. Inmiddels is de tachtigjarige oorlog vier jaar geleden begonnen. Den Briel is in april door de Watergeuzen ingenomen. Sociale en economische oorzaken speelden ten slotte ook De tachtigjarige oorlog is 450 jaar geleden begonnen. Hieraan is een rol. De verminderde invloed van de Hollandse adel in het bestuur en de hoge graanprijzen gooiden olie op het vuur. Een reactie van koning Filips II kon niet uitblijven. Hij be schouwde zichzelf als de beschermheer van de katholieke kerk. Hij stuurde zijn belangrijkste generaal, de hertog van Alva, met een voor die tijd enorm (60.000 manschappen) leger naar de eigen bestuur en dus eigen Nederlanden met de opdracht de aanstichters van de Beelden regels en rechtspraak. Voorrechten die een stad niet graag opgaf. storm te straffen en de ketterij te bestrijden (1). De martelaren van Schagen 20 Diederik van Sonoy, gouverneur van het Noorderkwartier, Isaac Olivier.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 20