bil Van wanneer dateert de foto? zuidzijde (rechts) van de Loet, op een lap grond van Hendrik Raven, de kastelein van café logement ‘t Paardshoofd. Toen Sparta er op 8 september 1929 zijn openingswedstrijd hield tegen Ajax 3, was 'het terrein nog niet geheel in orde, maar het is dan toch bespeelbaar'. Later zouden er een clubhuis en een tribune verrijzen en een tweede veld worden aangelegd. Sparta, later omgedoopt tot vv. Schagen, zou er vele jaren zijn thuis hebben. Maar op de luchtfoto is achter de Loet alleen een greppelpa- troon en nog geen spoor van een voetbalterrein te ontwaren. De lappendeken erboven is een volkstuinencomplex, ooit de hof van slot Schagen, waarop een deel van de Heerenboschbuurt zou worden gebouwd. Met het bouwrijp maken daarvan werd in april 1929 begonnen. Nu weten we dus dat de foto moet zijn geschoten tussen 18 juni 1922 en april 1929. De tijdspanne van twintig jaar (1920-1940) is verkleind naar zeven. Daar moet meer van afkunnen. Grote projecten Schagen zou in een paar jaar tijd diverse grote projecten gereali seerd zien. Op 18 juni 1922 opende Josephus Regnerus Vlaming aan de Gedempte Gracht zijn ‘Grootst modern Ingerichte Theater boven Amsterdam’ met de film Circus des Doods. Men kan zich voor een opening een vrolijker titel denken. De krantenad vertentie geeft een treffend inkijkje in de toenmalige klassen maatschappij 'Het Theater Royal heeft een zeer uitgebreide en ruime plaatsruimte, als Frontloge, Zijloge, Frontbalcon, Zijbalcon, 1e Rang, 2e Rang, 3eRang1, elk met een eigen prijskaartje. Royal was een parel voor Schagen en het staat op de foto. In februari 1924 werd het, op voorstel van raadslid Jan Helder, door de gemeente gekochte woonhuis van wijlen Cornelis Visser Azn. aan de Markt, gesloopt om een doorbraak te creëren naar de door Helder geprofeteerde nieuwbouw in het Heerenbosch. Het ‘Heldersche gat’ is naast café De Posthoorn zichtbaar op de foto. Op 1 oktober 1924 gingen in de Cornelis Bockstraat eindelijk zestien nieuwe zogenoemde middenstandswoningen in de verkoop, respectievelijk in de verhuur. Ze staan op de foto. De Schager Middenstandsvereniging trad met dit project op als woningcorporatie. Over de noodzaak, de bouw en de financie ring van deze huizen was zo zwaar gesteggeld, dat tussen de lan cering van het plan en de oplevering liefst drie jaren verstreken. In de winter van 1924/1925 werd het verrommelde terrein tussen de torens van het voormalige slot Schagen omgetoverd tot een rustiek plantsoen. Ook dat staat op de foto. 'In het smaakvol aangelegde plantsoen zijn een drietal zitbanken, benevens een zonnewijzer geplaatst, en de beide torentjes komen thans veel meer tot hun recht dan bij den vroeger bestaanden toestand. Bij vreemde- lingenbezoek zal nu straks Schagen 'het Oude Slot' zonder schaamte kunnen toonen'. Op 26 maart 1925 werd na een ingrijpende verbouwing het katholieke bejaardenhuis Maria Boodschap aan de Molenstraat ingezegend. Staat erop. Het gebouw werd onder meer voorzien van elektrische leidingen. Schagen had sinds 1920 stroom, maar Th I' L< 17 De r.k. Aloysiusschool werd in gebruik genomen op 23 december 1921 De 16 middenstandswoningen in de Cornelis Bokstaat werden opgeleverd op 1 oktober 1924.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 17