"J' /W Het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) heeft in augustus 2018 ongeveer 2.000 luchtfoto’s vrijgegeven van Nederlandse dorpen, ste den en gebieden in de jaren ‘20 en ‘30 van de vorige eeuw. De foto’s zijn destijds gemaakt door de marineluchtvaartdienst. In dit artikel bekijken we het panorama van Schagen met de aloude vraag: wanneer is hij genomen? Aloysiusschool, gebouwd in 1921. De oude school, naast de kerk in de Molenstraat, was te klein geworden en ingericht als ‘bewaarschool’ voor de roomse kleuters, onder de scepter van de Zusters van Liefde. Dat nieuwe r.k. scholen nog geen vanzelf sprekendheid waren bleek tezelfdertijd in Burgerbrug, waar de vestigingsplannen voor een katholieke school in het tot dan zo vreedzame dorp zoveel 'twist, tweedracht en haat' brachten, dat ze werden afgeblazen door de Commissaris der Koningin. Dat de Schager Aloysiusschool op de luchtfoto staat geeft ons een eerste indicatie over de periode waarin hij is gemaakt: niet vóór de ingebruikname op 23 december 1921. Voetbalveld Sparta De voetbalvereniging Sparta werd opgericht op 7 mei 1911. Het duurde tot 27 augustus 1922 eer de club een vast en fatsoenlijk bespeelbaar veld in gebruik mocht nemen. De op Bierkade F 1 woonachtige boer Dirk Hartland, die de sportbeoefening welgezind was, had een achter zijn huis gelegen stuk grasland gevlakt, belijnd en van doelen voorzien. Linksonder op de luchtfoto zijn het speelveld en het oostelijke doel goed zichtbaar. Sparta zou er zeven jaar zijn wedstrijden spelen, tot Hartland in de zomer van 1929 de club met een opzegtermijn van zes weken liet weten dat hij zijn land voor een andere bestemming nodig had. In allerijl werd een nieuw veld geïmproviseerd aan de Plaatje Is het geen plaatje? In een open weidegebied tekent het skelet van dijkdorp Schagen zich prachtig af Linksboven in het grasland lopen twee diagonalen en een slingerlijn. De dichtst bijzijnde is de Langesloot, tegenwoordig voor een deel de Langestraat. De tweede is het Nespad, nu Beethovenlaan. En de slingerlijn waarvan slechts een stukje de foto heeft gehaald, is de Nesdijk. Helaas is het niet mogelijk de foto hier groter af te drukken dan getoond. U zult een loep nodig hebben als u hem in detail wilt bestuderen. Dit artikel neemt u mee langs de gebouwen en terreinen, ofjuist de open plekken. die ons kunnen vertellen wanneer de foto is gemaakt. Het NIMH weet hem niet preciezer te dateren dan tussen 1920 en 1940, dus we moeten zelf aan de slag. We zien om te beginnen ten noorden (links) van de Nieuwe Laagzijde de rooms katholieke vanuit de lucht 16 De luchtfoto van Schagen gemaakt door de marineluchtvaartdienst.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 16