begrijpelijk dat hij - na de plotselinge dood van zijn baas - het bedrijfheeft voortgezet en tenslotte heeft overgenomen. Wat er na 1835 is gebeurd weten we niet. We komen echter wel nog een aantal messen tegen waarvan de - overigens allemaal houten - heften gedateerd zijn, respectievelijk in 1847, 1853, 1854, 1867 en 1877. Vooropgesteld dat dit allemaal messen van Schager makelij zijn - en geen Solinger namaak - dan zijn er eigenlijk maar en paar mogelijkheden: Of er heeft opvolging plaats gevonden door een zoon van Cornelis Rensz. Kamp - of van Arien de Graaf- ofer is nog jaren geput uit een oude voor raad Schager messen. Wie het weet mag het zeggen! Het gebouw stond in 1819 op de driesprong van de Nieuweweg, de Westerblokker en de Holenweg. Waarschijnlijk heeft De Graafzich, kort nadat hij Dimmendaal heeft aangesproken, niet goed gevoeld en heeft hij een plaatsje voor de nacht gezocht in de genoemde schuur. Met het noodlottige vervolg. Deze gebeurtenis maakt duidelijk waarom er in de DTB-boeken van Schagen nergens een overlijdensbericht van Arien de Graaf, messenmaker, is te vinden. Als messenmakersknecht Cornelis Rensz. Kamp op 19 septem ber 1835, op 76-jarige leeftijd, overlijdt, staat hij heel nadruk kelijk te boek als ‘messenmaker’ en niet meer als knecht. Wat is er in die achterliggende jaren gebeurd? In theorie zou Cornelis het bedrijfvan zijn overleden broer kunnen hebben voortgezet. Maar erg voor de hand liggend is dit niet. Cornelis staat immers in 1811 - dat is twaalfjaar na de dood van zijn broer Luytje in 1799 - nog steeds te boek als ‘messenmakersknecht’. Het is meer Uit nader onderzoek blijkt dat de gevonden man een zak en een houten kistje bij zich heeft. Uit de zak komen maar liefst twee honderd lemmeten van messen, acht tot twaalf stuks gereed schap en een paar kousen. In het houten kistje bevindt zich een loden doos met daarin zeventien zilveren banden voor messen. Bovendien heeft de dode nog twee guldens en drie centen aan munten bij zich. Uit een van zijn binnenzakken komt een ‘acte van patent’, op naam gesteld van Arie de Graaf, messenmaker uit Schagen. Zowel Dimmendaal als De Ruiter opperen nu dat win kelier Reek uit de Gravenstraat in de stad (Hoorn) deze man dan wellicht kent. Reek wordt erbij gehaald en knikt slechts: Jazeker, dit is Arie de Graaf uit Schagenmessenmaker. Naar alle waarschijnlijkheid zal het zo ongeveer zijn gegaan: De Graafis, s morgens in alle vroegte al, vanuit Schagen lopend met zijn messen op pad gegaan naar Hoorn. Zilversmid Reek is daar een zilversmid die de Schager messen van De Graafvan een fraai zilveren heft voorziet. Als hij gevonden wordt heeft de messen maker tweehonderd lemmeten bij zich; een onwaarschijnlijk groot aantal om bij één zilversmid afte leveren. Misschien had hij nog meer adressen op zijn lijstje. En waarom hij ook zilveren bandjes en bovendien een flinke hoeveelheid gereedschap bij zich heeft, is een raadsel. Een mogelijkheid is dat hij het plan had om ook bij heftenmakers langs te gaan die houten heften maakten - zij zouden zijn zilveren bandjes nodig hebben om heft en mes goed aan te laten sluiten. Dat hij zijn ‘acte van patent’ op zak heeft is daarentegen niet zo vreemd. Dit officiële papier is een soort van bedrijfsvergunning, waarmee hij te allen tijde aan kan tonen dat hij messenmaker van beroep is, dat hij gerechtigd is om dit beroep uit te oefenen en dat het dus heel logisch is dat hij zoveel messen en dergelijke bij zich heeft. ’s Avonds, in het donker - er is in die tijd langs de buitenwegen nog geen enkele vorm van straatverlichting - is hij herberg De Nadorst voorbij gelopen. Dit etablissement bestaat overigens nog steeds, al is het ongeveer 150 meter in westelijke richting verplaatst! Herberg De Nadorst, getekend door Cornells Pronk (1728) De Nadorst bestaat nog steeds. 15 Fred Timmer Bronnen Vrede- en politiegerechten Hoorn, inv.nr. 186/84 Tansportregisters van Schagen, 1555-1810; Oud rechterlijk en weeskamerarchief Schagen; Reg. Arch. Alkmaar. Een Schager mes met het zilvermerk N.R. (Nico Reek, Hoorn).

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 15