Karel Numan 13 Literatuur Alle stukken betreffende Burghorn komen uit de Inventaris van het archief van de polder Burghorn, 1457 - 1980, te vinden in het Regionaal Archief Alkmaar (RAA). ‘Up Ie arle, datter zijn 140 haertsteden, daerof datter zijn 25 afge- broecken binnen 15 of 16 jaeren herwaerts, ende 6 of 7 huysen die mit heur kinder om broot gaen, overmits dat zy mitten inbreck van den water geheel en al verdorven waeren’ (Op de eerste vraag werd geantwoord dat er 140 haardsteden zijn waarvan er 25 zijn afgebroken in de laatste 15 a 16 jaar, en dat er 6 of 7 huishoudens moesten gaan bedelen doordat zij door de overstroming hun huizen totaal vernield waren). Over welke overstroming er in 1514 wordt gesproken is duide lijk, het gaat om de overstroming van een aantal jaren geleden, die van 1508, de Sint Gallusvloed, maar vooral die van een jaar later, de Cosmas en Damianusvloed. lijk enige tientallen. Vanafhet begin zullen mensen die werkten aan de bedijking er ook gewoond hebben. Regelmatig verwijst Willem van Beijeren naar deze mensen. Van een school is nooit sprake, maar een kerk ofkapel is er wel blijkens het uitvoerige verslag van alle moeilijkheden tijdens en direct na de overstro mingen in 1507 en volgende jaren. Tot slot Aan het begin van dit verhaal bleek dat de bewoners van de Burghorn, nadat het poldertje was droog gevallen, al heel snel een gemeenschapje hebben gevormd. Het was een Heerlijk heid, precies zoals Schagen. Hun Heer was aanvankelijk een zoon van de Heer van Schagen, maar na twee generaties werden de beide Heerlijkheden weer geplaatst onder een lid van de familie van Beijeren. Dat neemt niet weg dat naast de wettige Heer een schout en schepenen die kleine gemeenschap bestu ren. Om hoeveel inwoners het gaat, is niet duidelijk. Vermoede- Het Hof van Holland verordonneert nu den dijckgrave ende heemraden van Geestmerambocht oft den genen diet behoort den dijck van Burchorn te kueren dat sij terstont den zelve dijck keuren ende doen maken in sulcke heerlijke breette ende dijcte alst van noode wort tot bescher- menisse vanden lande (de dijkgraaf en de heerwaarden (de heemraden) van Geest- merambacht of degenen die de dijk van Burghorn moeten keuren dat zij die dijk meteen keuren en doen maken, zodat die de gewenste breedte en dikte/zwaarte krijgt als nodig is ter bescherming van het land) Nog een bewijs van overstroming Net als in 1494 werd er in 1514 een onderzoek(14) ingesteld naar de belastbaarheid van de bevolking. De vorst had geld no dig voor zijn oorlogen. Deze “Informacie up den staet faculteijt ende gelegentheijt van de steden ende dorpen van Hollant en Vrieslant.verschaft daardoor informatie over de bevolking van alle Hollandse en West-Friese steden en dorpen. Hoe het met die bevolking gesteld is, wat er is gebeurd met de mensen, hoe hun situatie is. Uit veel gegevens blijkt dat zich niet lang daarvoor een gebeur tenis heeft voorgedaan die veel geld heeft gekost. er moesten bijvoorbeeld dijken gerepareerd worden. Zo vinden we op blz. 157 een bericht over ‘Tnyeuwelant van Sinte Mertin” (het Nieu- weland van Sint Maarten), luidende De dijk was door onvoldoende onderhoud en daarenboven door klink te laag en te smal om een storm van een dergelijke kracht te weerstaan. 11 Hof van Holland, Civiele Sententies, inv. nr 471, fol 280 ev. 12) Oud Archief Burghorn in het Regionaal Archief Alkmaar 13 J. de Wit, Boerenleven in de regio Schagen, vier eeuwen stolpentijdperk 1560 - 1960, Schoorl 2012. 14 R. Fruin (red.), Informacie up den staet faculteijt ende gelegentheijt van de steden ende dorpen van Hollant en Vrieslant om daernae te reguleren de nyeuwe schiltale gedaen in den jare MDXIV. Uitge geven van wege de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde, Leiden 1866. De drie pijltjes wijzen naar de drie bezittingen van de Van Beijerens, waarvan er twee zeker van hen waren (de kaart is getekend door Johannes Dou in plusminus 1655), de onderste pijl wijst de boerderij De Kogge aan, de pijl midden boven het Kuilhuis, de pijl rechts boven wijst naar de plek waar moge lijk het derde huis stond.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 13