alte grote jammerlicke scade soe dat die kerck van Burchorn mit Jan van Scagen huijs ende alle andere huijsen braken ende te nyet stroomde ende alle die beesten koeyen paerden varcken scapen verdronken ende dat noch jammerlicker is daer verdroncken xxviijpersonen ghenoemt xx xx xx mit haerluijden kinderen daer noch vier onghevonden sijn diemen nyet en weet waer die gebleven sijn god wil haer aller sielen ontfermen’.’ (Zo ook, in het jaar ons Heren duizend vijfhonderd en negen op Sint Cipriaendag 26 september) omtrent zeven en acht uur ’s avonds brak de zeedijk van Burghorn door en er ontstond een al te grote jammerlijke schade, zodat de kerk van Burghorn met Jan van Schagens huis en alle andere huizen instorten en wat nog vreselijker is er verdronken 28 mensen, te weten xx xx xx met hun kinderen, van wie er vier niet gevonden zijn en van wie men niet weet waar ze zijn gebleven, moge God zich over hun zielen ontfermen) Het gerechtshof, het Hof van Holland, doet op 13 april 1510 uitspraak in een geschil tussen Burghorn aan de ene kant en Schagen en Niedorp aan de andere kant. De beide laatsten wil den de sluis in de Oude Dijk toegedamd laten, terwijl Burghorn die sluis open wilde hebben om dat waeter staende opt lant van Burchorn te laeten loessen duer die voorseijde sluijse int ouwelant voorzoo voort alst Overstroomd De conclusie kan alleen maar zijn dat de Burghorn onder water is komen te staan. Er is echter geen wiel ontstaan. De polder moet zijn vol gelopen als een badkuip. In de bijna 50 jaar dat Burghorn bedijkt is moet het land zo zijn geklonken, samen met de dijk, dat het water bij een dergelijke storm over de dijk heen kon slaan. Bovendien blijkt uit de gegevens dat de dijk onvol doende hoog en breed was en dat daar al eerder op gewezen was. De verantwoordelijke dijkgraaf, heemraden en waarschappen hadden echter tot dan toe niet de nodige maatregelen getroffen. ouwelant daer of sal mogen verswellegen ende dragen zonder verderflicke schade ende twaeter blivende bijnnen de canten vande sloten vande lande van dat ouwelant ende dit bij een twee drie ofte vier reijsen telcken te stoppen ende te openen ter tijt toe dat tzelve lant van Burchorn droech sal zijn vande water ende alsdan de sluijse weder te stoppen (het water dat op het land van Burghorn staat, te lozen door de genoemde sluis naar het oude land (van Schagen) voor zover het oude land dat kan behappen en verdragen zonder grote schade en het water binnen de kanten van de sloten van het land van het oude land blijft en dit twee of drie ofvier keren telkens de sluis dichtdoend en openend tot het moment waarop het land van Burghorn droog zal staan en vervolgens de sluis weer toe te dammen) 12 De Valkkogerdijk, met links in de bomen de boerderij De Kogge, op de horizon de torens van Schagen en rechts de toren van de kerk van Valkkoog.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 12