de andere genoemde akte waarin sprake is van 105 geersen. Het is niet onwaarschijnlijk dat het land van de Heer verspreid lag over de Burghorn. Wat vast staat is dat het Kuilhuis behoor de tot zijn bezittingen, evenals de hofstede die nu bekend staat als De Kogge, liggend aan de Valkkogerdijk richting Sint Maar ten. Een derde plek zou kunnen zijn de plek die wel zichtbaar is op de kaart van Johannes Dou uit 1655 en die dichtbij de Oude Dijk ligt en op een kleine afstand van het Zeegebuurte, het Zeu- gebuurtje. Zie ook de kaart van Dou, de bovenste pijl wijst naar het Kuilhuis, de onderste naar de boerderij De Kogge. In het volgende hoofdstukje zal blijken om hoeveel huisjes het ging. In later tijden zijn langs de Burghornerweg twee of drie boerde rijen gebouwd. Op de plaats waar het Zeegebuurte staat, evenals in de boomgaard ertegenover, maar binnen de Burghorn, staat en stond al vele jaren een boerderij, terwijl ook langs de Oude Dijk twee boerderijen zijn gebouwd. Zie verder het boek van Jaap de Wit 13. Bekend is verder dat er in de 19e eeuw langs de Oude Dijk een steenfabriek heeft gestaan. Archief Burghorn, inv. nr. 18, fol 55v: “Item int jaer ons Heren duijsent vijfhondert ende negen op sinte cipriaendach omtrent seven ende acht uuren inde nacht doe brack die zeedijck van Borchorn doer ende daer geschiede Nog meer huisjes Een klein detail in een dagvaarding leert dat er huisjes gebouwd konden worden langs de Oude Dijk: ‘...beginnende die grave van Egmont heer tot Baer is roerende Jan van Scagen mit zijnen ingelanden ende is roerende ’t inbreken vanden nyeuwen zee dijck an d’een zijde ende die van Scagher cogge ende Nijedorp cogge ter andere zijde ende is van date den 17e dach in maerte int jaer ons heren duijsent vijfhondert neghen ende dit selve mandement is roerende datmen huijskens an den ouden dijck setten moghen...’. Jaap de Wit heeft bevonden dat de boerderij aan de Valkko- gerdijk, nu De Kogge, in 1693 door Floris Carel van Beijeren is verkocht. Dat is het bewijs dat die hofstee in ieder geval bezit was van de Van Beijerens 13. Stormvloeden in het begin van de 16e eeuw In 1507, 1508 en 1509 had het noorden van Noord-Holland het zwaar te verduren tijdens stormen en overstromingen. Die van 29 november 1508 staat bekend als de St. Gallusvloed en die van 26 september 1509 ofdaaromtrent als de Cosmas en Damianusvloed. Uit de gegevens gevonden in het Regionaal Archiefin Alkmaar blijkt dat tijdens beide stormvloeden en tempeesten de Nieuwe West-Friese zeedijk is doorbroken met verwoestende gevolgen voor mensen en vee, landerijen en huizen. 11 G»!MKK>TK.«< HAGRN. l'rrrn Jf' II r R <i H R 5’ Twrdr Rla«l

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 11