Huisje, boompje, feestje Er zijn meer plaatsen waar de Schager appel is herrezen. De kampeer- en activiteitenboerderij De Manuelhoeve in Aarts- Uw Historische Vereniging gaat een project opstarten dat moet leiden tot de herplant van de Schager Rood in Schagen. De vorderingen kunt u volgen in de lokale pers en uiteraard via de Kakelepost. Bronnen woud heeft een Schager Rood staan, via de POM verkregen. De prachtige kasteeltuin bij het slot Assumburg te Heemskerk heeft een boomgaard met zo’n zeventig in ere herstelde appelsoorten. Van alle daar verzamelde rassen is de Schager Rod onder de oudste. Al even bezienswaardig is de historische buitenplaats Het Huis te Manpad in Heemstede, ooit het thuis van Jacob van Lennep (1802-1868), waar in de boomgaard de Schager Rood zijn partijtje meeblaast. De POM houdt in haar collectieboom- gaard bij Midden-Beemster open dagen. In de Plesmanhoek organiseert men eveneens activiteiten, van wandelen tussen de gewassen tot het meemaken van zaai- en oogstdagen en van fruit en bloemen plukken tot schaapjes tellen in de schapen weide. Goede gelegenheden om de Schager Rood eens op te zoeken. En als u bij huis een boompje wilt.Schitterende bloe sem in het voorjaar, een verkoelend bladerdek in de zomer en appels voor het plukken in het najaar? Wat een feestje zou het zijn als in onze tuinen de appelbomen terugkeren waar Schagen ooit befaamd om was. in elk geval tot eind 17e eeuw heeft bijgedragen aan de lokale voorspoed. Dat hij is herontdekt door POM Noord-Holland schrijven we dankbaar bij in het Schager erfgoedregister. Zon der de speurneuzen van POM Noord-Holland was de Schager Rood ons uit handen geglipt. Voorzitter Cees Vroegop: 'De Schager Rood in onze boomgaard is indertijd door Henk Houtman opgeënt met enthout van een oude Schager Rood die we hebben gevon den in de boomgaard van boerderij Broedersbouw aan de Oostdijk in de Beemster nabij Oosthuizen. Voor zover ik weet is dat de enige vindplek van dit ras in Noord-Hollandgeweest.' Ook heeft de POM veel bemoeienis gehad met de aanplant van het Smulbos in de Plesmanhoek. ‘Er zijn daar door onsgeleverdefruitbomen geplant in de vorm van hoog- en laagstam, waaronder de Schager Rood. Het enthout hiervoor kwam uit onze collectieboomgaard in de Beemster.' Waarom trouwens Lentsche Roode en Schager Rood? Dat zit ‘m in het Westfries. Een bruin paard is in het Westfries niet ‘de bruine’ maar ‘de bruin’. Een man met rood haar is ‘de rood’, uitgesproken als de rod. 7 Peter Groenveld http://lionssmulbos.nl/bomen-en-struiken/ https://www.geheugenvanschagen.nl/ http://www.hoogstamfruitnh.com/ Maartje Duin in Pomopost, interview met Henk Hout man, 2008

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 7