Zoo heeft de natuur haren schoot hier overvloedig medegedeeld boomgaarden van Schagen voor de bijl, en daarmee waarschijn lijk de laatste Schager Rood op eigen bodem. 'De meeste halen de groothandel niet. Te snel ziek, te kwetsbaar voor transport. Sommige zijn op het nippertje voor uitsterven behoed'. Dat geldt ook voor een tweelingbroertje van de Schager Rood uit de Betuwe, de Lentsche Roode. Deze staat beschreven in een index over Nederlandse fruitsoorten, in 1942 uitgegeven door de Nederlandsche Heidemaatschappij: Vrucht: Matig groot, mooi regelmatig gevormd. Kleur: In den regel vol helderrood, aan schaduwzijde vaalrood, spaarzaam bezet met grijze stippen. Kelk: Klein, gesloten in ondiepe kelkholte. Steel: Dun, vrij lang, diep ingeplant. Vleesch: Wit, vrij droog, zacht zuur zonder aroma. Klokhuis: Normaal, goed met zaden bezet. Gebruikstijd: October - November. Lentsche Roode De vereniging heeft bij Midden-Beemster een collectieboom- gaard met meer dan driehonderd appelrassen. Schager Röd Geen ofweinig waarde?! Dat is dan jammer voor de Lentsche Roode. De Schager Rood is vanuit historisch perspectiefvoor Schagen zeer waardevol. Een origineel Schager product, dat POM Noord-Holland In 2002 werd de POMologische Vereniging Noord-Holland opgericht. Zij stelt zich ten doel het behoud van hoogstamfruit- bomen te stimuleren door middel van cursussen, activiteiten dagen en adviezen over rassenkeuze, ziektebestrijding, snoei en aanplant. Het kwartaalblad van POM Noord-Holland bevroeg in 2009 een der actiefste leden van de vereniging, Henk Hout man, over zijn zoektocht naar verdwenen rassen. ‘Soms kom je ze bij toeval tegen. In een boek, op lijsten van kwekers. De Schager Rood! Daar hebben we ons wezenloos naar gezocht. Eindeloze oproepen in de krant: wie weet er nog een Schager Rood? Uiteindelijk hebben de mannen m hier vlak in de buurt gevonden. Ik had m al eerder gezien en gedetermineerd als Paradijs. Maar toen ik dit in handen kreeg, zag ik: dit is geen Paradijs. Hij leek eerder op de Rode Tulp. Het verschil was de rijptijd. Als er in oktober geen Rode Tulp meer ger Rood op. Die kun je tot februari nog eten.' Houtman is te zien in het eerder in dit artikel aangehaalde filmpje op de website van Het Geheugen van Schagen. Daarin zegt hij‘Schager Rood heeft een echt wel eigen smaak. Vooral een tikkie zuur. Niet erg veel, maar totaal anders als de hedendaagse appel. Vroeger werd veel meer in de keuken met de appels gedaan en het is ook een hele goeie keukenappel'. En verder: ‘Is geschikt voor alle betere gronden. Bloeitijd vrij laat. Is op lateren leeftijd goed vruchtbaar. Is niet bijzonder is, komt de Scha- vatbaar voor ziekten. Lentsche Roode komt vrij veel voor in de Betuwe. Is verder niet verspreid. In West-Friesland komt een gelijke appel voor onder den naam van Schager Roode. Is vermoedelijk een en dezelfde variëteit. Appel is mooi van uiterlijk, heeft echter overigens geen of weinig waarde, waarom de variëteit dan ook meer en meer verdwijnt.’ ft- - oei 6 Bloesempracht in de boomgaard. 3b

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 6