LI k 1 Kortom, op 22 januari 1455 worden de inwoners van de Geestmerambacht al gewaarschuwd dat er plannen zijn voor een nieuwe dijk, waardoor hun afwatering door de Harkensloot door een sluis in Valkkogerdijk belemmerd zou kunnen wor den. Zij krijgen de verzekering dat er dan een regeling zal worden getroffen, waardoor die afwatering niet in gevaar komt. zijn kwetsbaar, het land erachter is feitelijk altijd in gevaar. Hij wil daaraan iets doen. Hij kaart het aan bij zijn neefen vorst, Philips de Goede, en vindt daar een gewillig oor. De oorkonde waarin hem octrooi wordt verleend voor de bedijking en inpoldering van de Burg horn is van 2 maart 1456. Dat het al een poosje in de pen zat, blijkt uit een andere akte. De akte van 22 januari 1455 Op 22 januari 1455 (10) werd ten gunste van de inwoners van de Geestmerambacht de afwatering van hun gebied via de Harkensloot geregeld. Die Harkensloot liep langs de Tolkerdijk, de Schager Zijdewind, naar een sluis in de Valkkogerdijk even ten oosten van Valkkoog, waardoor het water geloosd werd op de Burghorn, dus op de Zijpe. In genoemde akte komt dan vervolgens deze passage voor: ...Ende sullen den vuijt- gangen der voorscreven sluijssen wesen terzeewaerts int nae den Heersdiep over den souten Waert Ende oftgebeurde tot eeniger tijt daer nieuwe dijcken voorsloege anders dan nu aldaer sijn soe sullen dan die van Geestmaerambocht voorscreven deur den vuijtersten dijcken mit sluijssen mogen waeteren ten costen van hun selve ende van die gene die daer mede gebaet sullen mogen wesen (...En zullen de uitgangen van de genoemde sluizen op zee uitkomen richting het Heersdiep over de zoute Waard (de Zijpe dus). En moch ten te eniger tijd daar nieuwe dijken worden aangelegd, andere dan nu, dan zullen die van Geestmerambacht door de buitenste dijk mogen uitwateren op kosten van henzelf en van degenen die daarmee gebaat zouden mogen zijn...). Karel Numan 19 Luchtfoto genomen door de RAF op 15 september 1944; onder rechts de Valkkoger- dijk, van links naar rechts de Burghornerweg, links van onder naar boven de Nieuwe Westfriese Zeedijk. Met rode pijlen aangegeven een oudere geheel verdwenen dijk Bronnen (1) Burghorn, register van akten. 1457-1619, 1622, afschriften, folio 62 (2) F. Diederik, Schagen, Polder Burghorn, ‘Land van Broersen’, in Poldergeest, nieuwsbulletin, jaargang 5, nummer 9, oktober 2009 (3) F. Diederik, Huis van Hilde, verhalen: Een middeleeuwse woonplaats in de polder Burghorn bij Schagen en Hoe oud zijn de dijken rond Schagen? (website) (4) R. C. A. Geerts, aangehaald als ADC ArcheoProjecten; Geer- ts, R.C.A. (2012): Schagen Polder Burghorn Land van Broerse Proefsleuvenonderzoek. DANS. https://doi.org/10.17026/dans- zkh-s7vg (5) M.K. Gottschalk, Stormvloeden en rivieroverstromingen in Nederland. 3 dln. (Assen 1971, 1975, 1977) en J. Buisman, Duizend jaar weer, wind en water in de Lage Landen. dl. 1, tot 1300 (Franeker, 1995) (6) O. Oppermann, Fontes Egmundenses (Utrecht 1933) (7) K. C. Numan, De Schagerdam en de abdij van Egmond, een oorkonde opnieuw gelezen, 32e uitgave van de Vrienden van de Hondsbossche, Kring voor Noord-Hollandse waterstaatsge schiedenis (Heerhugowaard 2015) (8) J. C. Besteman (redactie), Verdwenen dijken verdwijnen, uitgave Provincie Noord-Holland, z.j., blz. 54 (9) J. W. J. Burgers e.a., Oorkondenboek van Holland en Zee land tot 1299, 5 dln. (Den Haag 1970-2005) (10) Cartularium van Geestmerambacht, inventarisnummer 16, folio 19 (Regionaal Archief Alkmaar) Oud Archief Schagen, inventarisnummer 233; d.d. 13 april 1510

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 19