Ze leverden de vrijheid in, maar kregen bescherming terug De abdij heeft kortom de financiën verschaft voor herstel van de dijk, de hoevenaren hebben het werk verricht. Zij zijn ondanks de moeilijke omstandigheden binnen het gebied van de dijk blijven wonen en werken. Zij zullen zeker ook al die tijd hebben Nogmaals de oorkonde van 1250 De abt schrijft in zijn oorkonde dat de dijk die hersteld en ver nieuwd is, het geruimte tijd daarvoor heeft begeven. Het land heeft vele jaren verwoest gelegen, het heeft met andere woorden voor de abdij niets opgeleverd. Als we uitgaan van de storm van 1170 ofdie van 1196, dan zou dat 80 tot ruim 50 jaar zijn. Dat is niet waarschijnlijk. Tijdens de storm uit die jaren zou de dijk kunnen zijn weggespoeld die de RAF - onbedoeld - heeft gefo tografeerd. De storm waarop de abt doelt moet van later datum zijn. We kunnen het best uitgaan van de storm die vermeld staat Willem van Beieren, de eerste Heer van Schagen Deze situatie treft de eerste Heer van Schagen aan als hij in 1427 in Schagen arriveert en de Heerlijkheid van Schagen onder zijn beheer krijgt. Pal ten zuiden van Schagen, tegen de Oude Dijk aan ligt een ‘hoek slijks’, waar niemand wat mee doet, behalve de inwoners van Valkkoog, Schagen en Sint Maarten. Er graast wat vee, er wordt gevist, er worden vogels gevangen, eieren geraapt. En... er is bij elke storm een uiterst gevaarlijke situatie. De dijken in de boeken als de Marcellusvloed, die woedde op 16 januari 1219. Een andere mogelijkheid is de storm van 1214. Beide zijn zo’n 30 jaar geleden uitgaand van 1248, maar toch binnen de grenzen van mensenheugenis.® gezien hoe de kwelders buitendijks (buiten de kapotte dijk) weer groeiden en mogelijkheden boden voor het laten grazen van hun vee. Vandaar dat de abt vermeldt dat zij omstreeks het Meifeest hun vee de wei in mogen sturen, maar niet zonder zijn toestem ming. Zijn zegen moest er op rusten, zou je zeggen, maar dat is zeker niet de enige reden. Zijn toestemming is ook nodig omdat hij bepaalt hoeveel beesten elke hoevenaar buitendijks mocht laten grazen. Er werd geteld door zijn rentmeester.(7) Foto RAF 1944 Op een luchtfoto genomen door de RAF op 15 september 1944 zijn de vage ondergrondse lijnen te zien van een oud dijk- verloop. Bij een onderzoek in de Burghorn is de voet van deze dijk gevonden. Iets voorbij Sint Maarten beginnend en licht buigend naar het noordoosten, de Burgherhornerweg overste kend, verdwijnt na ruim een kilometer de dijk in de Zijpe. Het is zeer aannemelijk dat deze dijk het in een vroeger stadium heeft begeven en dienst heeft gedaan als bescherming van het land van de abdij. De meest waarschijnlijke jaren waarin deze dijk is weggespoeld zijn 1170 of1196, ofeventueel beide jaren.(5)(8) Nog een oorkonde In 1291 vaardigt de vrouw van Floris V Beatrijs, een oorkonde uit (9). Uit die oorkonde blijkt dat de abdij zijn handen aftrekt van de villa Scagha en dat het land dat de abdij in leen heeft, terug keert in handen van de graafvan Holland. Een paar jaar daarvoor had Floris V West-Friesland definitief onderworpen, nadat in 1287 opnieuw een zware storm grote delen van het land onder water had gezet en veel had verwoest. De West-Friezen waren uitgeput. Ze zagen ook in dat alleen een meer centraal beheer van de dijk(en) nodig was. Ze leverden vrijheid in, maar kregen bescherming terug. De afspraak met de hoevenaars werd gemaakt, dat zij hun rech ten behielden op voorwaarde dat zij de Valkkogerdijk bleven on derhouden. Die afspraak werd gemaakt met de hoevenaars, maar ook met alle anderen die op een of andere wijze land binnen het oude gebied van de abdij in gebruik hadden, de gelanden op de Waardgeerzen. Feitelijk betrofdat vele inwoners van de dorpen rondom het gebied van de Schagerwaard en de Heerhugowaard. 18 Het land van Broersen vanaf de Valkkogerdijk ofwel de Schagerdam.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 18