Deel 1 de schoonzoon van Tinus Louw, die zijn land tegenover zijn boerderij vlakbij Sint Maarten aan de Valkkogerdijk in de Burg- horner polder had liggen. Tijdens die verkenning werden vele scherven geborgen. Zowel Merovingisch, als Karolingisch als Laatmiddeleeuws aardewerk werd verzameld. Bovendien bleek dat onder het naar boven geploegde land een ongestoorde laag lag die veel schelpen bevatte. Het land van Broersen In het archeologisch nieuwsbulletin® vermeldt Frans Diederik dat hij al in de jaren 1980 een uitvoerige veldverkenning ver richtte op het zogeheten land van Broersen. Piet Broersen was Het proefsleuvenonderzoek In oktober 2011 werd er een inventariserend veldonderzoek in de vorm van proefsleuven uitgevoerd door ADC Archeopro- jecten(3). Uit de vondsten bleek dat er bewoning plaats had in de vroege Middeleeuwen, in de 8e eeuw, en in de late Mid deleeuwen, totdat door een zware storm in 1170 het gebied onbewoonbaar werd. Wat er aan dijk ofdam was ter bescher ming van deze woonplaats werd weggespoeld. Er was mogelijk sprake van een verhoogde woonplek, een lage terp, maar ook die verdween onder water en is vervolgens door de werking van eb en vloed verdwenen. Een bijzonderheid is dat er op die plek sprake is geweest van het smelten van metaal. Een veendek bevat vaak van nature ijzerhoudende elementen. Na bewerking levert dat bruikbaar ijzer op. Diederik maakt duidelijk dat een bepaald type kogelpot in de wijde omgeving gemaakt vanafhet eind van de 12e eeuw en in Hieronder vindt u een overzicht van vondsten en gebeurtenis sen. Eén gebeurtenis alvast nu. Op de dinsdag voor Sinte Margrietedag van het jaar 1469: so wort geboren dat eerste kint op dat nieuwelant Burghorn). Dit is gevonden in het geschreven missaal liggend in de parochiekerk van Schagen op het altaar van Sint Jacob)(1) e Burghorner polder heeft een lange en bewogen geschiedenis. Het is een van de oudste polder- tjes van Holland. De geschiedenis van het gebied voor de inpoldering is minstens even bewogen als die van daarna. Hoe vroeg de eerste bewoning gedateerd moet worden is niet helemaal zeker. Mogelijk gaat die terug tot de Romeinse tijd. De abdij van Egmond is bepalend geweest vanaf het moment dat graaf Dirk II landerijen in dit gebied aan het klooster schonk. Na de inpoldering was het gebied een zelfstandige Heerlijkheid en vervolgens onderdeel van de Heer lijkheid Schagen. Tot op de dag van vandaag behoort het poldertje tot de gemeente Schagen. Burghorn vanaf de Nieuwe West-friese Zeedijk, links op de horizon het kerkje van Valkkoog. 16 Burghorn

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 16