De Heerestraat, nu de Herenstraat De Heerestraat stamt uit de eerste helft van de 17e eeuw Verder komen we in 1605 ook nog tegen Cornells Dircx Kouc- kebacker. naamd ‘de Driestal’ kennen we nu als het Heremetijdje. Het is het eerste huis aan het Rensgars, op de hoek met de Heerestraat. Dit ‘Achterom’ ligt ten zuiden van het huis van Rembrandt Cornelis, het gaat duidelijk om het achterom langs de tuinen en schuurtjes van de huizen van het Rensgars. We hebben te maken met wat later de Heerestraat zal zijn. Die is er in 1615 nog niet. Kortom, aan het Rensgars, Trintgast ‘t Rintgast) wonen ambachtslieden en middenstanders naast weduwen met hun kinderen en andere poorters. van de ‘Heerestraat’. De eerste akte is van 12 juni 1635 en daarin stelt Griet Corne- lisz Rembrandtdr tot een speciale hypotheek ‘haer huijs ende erve staende ende leggende binnen Schagen aen ’t kerkhoff Het Achterom en het kerkhof De kinderen van de al genoemde schoenmaker Aerian Fre- ricxsz, onder wie zijn zoon Frederick Aeriansz, wonen in het laatste huis aan Trintgast, hun oom Rembrandt Cornelis woont weliswaar naast hen, maar net niet meer aan Trintgast maar op de Plaets. En dat heette toen nog de Hoge zij van de Plaets. In een transportakte van 8 juli 1615 staan ze allen vermeld, om dat ze wegens de koop van een stuk land een hypotheek op hun huizen moeten nemen: Rembrandt Cornelis sijn huijs ende erve staende endegelegen binnen Schagen aen 't kerckhoff belent het kerck hoff ten noorden, 't achterom ten suijden ende Aeriaen Frericx kinderen Er blijkt nog iets in deze akte. er is sprake van ‘het Achterom’, ten westen, van wegen Adriaen Fredericx kinderen haeren huijs ende erve staende ende leggende aen 't kerckhoff belent het kerckhoff ende Rembrandt Cornelisz ten oosten, Reijer Rensz ten westen Uit deze akte blijkt dat het kerkhof groter was dan het ter rein rondom de kerk nu. En wel zo veel groter dat het terrein, het kerkhof, grensde aan de huizen. Het huis van Rembrandt Cornelis staat zo ongeveer op de plek waar nu restaurant ‘Stiel’ staat, mogelijk iets maar niet veel naar achter en op de plaats van De Heerestraat stamt uit de eerste helft van de 17e eeuw. Er zijn de weegbrug. Het huis van de vader van Frederick Aeriansz en twee aktes die elkaar in tijd bijna overlappen. In de ene is alleen dat van hemzelfstaat daar tegen aan eveneens tegen het kerkhof sprake van het ‘Achterom’, in de andere van het ‘Achterom’ en aan, maar aan het Rensgars. De weegbrug, waarop het vee kon worden gewogen, is inmid dels verdwenen. Hij lag pal naast café De Beurs, naast het latere bankgebouw in de passage tussen het Rensgars en de Markt. Het Rensgars nu, de zuidkant. Aan het eind van de markt staat cafe De Beurs 9 Het huidige gebouw op, restaurant 'Stiel' op de plek van de vroegere Hoogzij nummer 1 op het marktveld. Schagen

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 9