Het Renege, Vl^CR In 1596 is er sprake van een huis en erfgenaamd ‘de Driestal’, eigendom van ene Jan Pietersz. Zijn weduwe met haar kinderen woont er volgens de belastingboeken in 1605 nog. Het huis ge- Deze merkwaardige straat, of beter onderdeel van een straat, ligt tussen de Loet en ja en wat? Het Noord? de Markt, de oude Kerkebuurt? En hoe komt het Rensgars aan zijn naam? Hoe oud is die straat eigenlijk? Was het ook een gracht of sloot en is die gedempt? Waarom is de zuidkant zo hoog in verge lijking met de noordkant? Wie woonden er? In het onderstaande vindt de lezer antwoord op die vragen, zij het dat het antwoord niet altijd bevredigend kan zijn en soms niet meer is dan een veronderstelling. Op 14 maart 1592 koopt ene Jan Sijmonsz een huis met zijn erfdat staat en ligt ‘achter de tooren op Trintgast’. Dat huis staat naast dat van Aerian Frericxsz aan de oostkant en Luijtgen Michielsz aan de westkant. Van Aerian Frericxsz weten we wat hij doet voor de kost, hij is schoenmaker. 1563 is ene Saeff Olferts Kistemaker een bedrag schuldig aan de voogden van de minderjarige Lijsbet Jacops en zij stelt als zeker heid 'een huijs ende erff staende opte Loet after de kerk (after achter) Het vroege Rensgars Uit gegevens ontleend aan de tiende-penningboeken van 1544 en 1557 wordt duidelijk dat er aan het huidige Rensgars ge woond en gewerkt werd. Zo ook aan de overkant, de Lage zijde van de Loet. De naam ‘Trintgast’ wordt dan nog niet gebruikt. Het huidige Rensgars heet in de boeken nog de Loet, ofhet eind van de Loet. Degenen die noteerden wie er in aanmerking kwamen voor het betalen van belasting, liepen van west naar oost de Loet langs en eindigden dus bij de kerk ofbij het kerhof dat tegen de kerk aan lag. Een voorbeeld daarvan: Op 28 maart De eerste keer dat de naam ‘Trintgast’ in de transportregisters voorkomt is op 14 maart 1592. De naam is dus al ouder dan die datum, anders zou hij niet gebruikt kunnen worden. Degenen die belastingregisters bijhouden gebruiken dan nog steeds de naam Loet voor hetzelfde stukje Schagen. Zij blijven dat doen tot 1623. Pas in het generale pachtboek (een belastingregister) van 1633 komt voor het eerst de naam ‘Trintgast’ voor. i! 8 Het Rensgars, de gracht nog niet gedempt in de winter (kaart collectie Dekker). en nog eens vragen ftensgas Schagen.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 8