Uit de schatkamer van Vreeburg mochten steken, terwijl moeder riep “Kijk uit voor je vingers!”. Vreeburg heeft een paar snijbonenmolens, variërend in leeftijd, een elektrische snijbonenmolen hebben gekocht (die bestaan!), ofdie snijbonen kant en klaar in de supermarkt kopen. In zo’n geval doe je je oude molen natuurlijk naar het museum, waar het op de plank b elandt naast het snijb onenmesje. Overigens: misschien was dit mesje wel van de weduwe Jansje Beute-Stoel, die in 1894 zo gruwelijk om het leven werd gebracht, met haar snijbonenmesje nog in de hand. Zij was een van de twee slachtoffers van de geruchtmakende Schager dubbele moord. Meer weten? Lees het boek 'Spijkers in de spaarpot' van Bert Siezen. Maar de vooruitgang rukte op, en al gauw kwam de snijbonen molen in zwang. Handig voor de huisvrouw, maar minstens zo geliefd bij kleine kinderen, die de bonen er één voor éen in walend door het depot van Vreeburg stuit je op voor werpen waarvan de functie je niet direct duidelijk is. Want wat is dit nu weer voor een apparaat? Een steekwapen? Een aardappelschiller? Oftoch een scheer mes? De catalogus van Vreeburg biedt uitkomst: wat u hier ziet is een kleur en roestigheid. Weggedaan door de eigenaren, die snijbonenmesje. Tegenwoordig kun je snijbonen gesneden en wel bij de super markt halen, maar vroeger moest je je bonen nog zelfsnijden, om er daadwerkelijk snijbonen van te maken. En dat deed je met een snijbonenmesje. Dit mesje dateert van rond 1900, en het was in veel huishou dens te vinden. Martin van der Jagt 7 Wat is dit?

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 7