nj Ooit liep er langs het Noord een sloot die uitmondde bij de Hale. Die sloot moest je gebruiken voor de vaarroute vanaf de Loet naar Barsingerhorn. Bij de wielbrug (later een gemetselde brug, de 'Stenen pijp') in het Noord moest je dan rechtsafrichting de Langesloot, richting de Bronsloot,(daar rechtsafdoor de Korte sloot naar de Sloot achter de Hoep) tot de Snevert richting Barsinger horn. Langs het Rapepadje ligt het restant van die sloot. Bij de doorbraak van de Nieuwstraat - bij café het Vosje - en de vernieuwing en het doortrekken van de Nieuwstraat tot aan de Beethovenlaan, het aanleggen van het parkeerterrein tussen het postkantoor en Albert Heijn moest er een beslissing komen be treffende de sloot. Om het water te kunnen laten doorstromen naar de Langesloot viel het besluit een duiker te gebruiken tus sen beide slootrestanten. Een flinke duiker, net niet manshoog. Nu het parkeerterrein op de schop gaat voor de uitbreiding van Albert Heijn, maakt de gemeente van de gelegenheid gebruik de duiker te vernieuwen. Weer is zichtbaar welke omvang de duiker heeft. Op de foto’s is de diameter goed te zien. Boven dien is zichtbaar hoe de toegang tot de duiker aan de kant van Mozartlaan eruit zal zien. Mooi metselwerk. Het is goed en het is noodzakelijk dat de duiker in stand blijft, al was het alleen maar om nog een glimp te kunnen opvangen van de zeer oude waterverbindingen waaraan Schagen eens zo rijk was. z, Redactie Kakelepost 23 De ingang van de nieuwe duiker aan de kant van de Nieuwstraat. Uitsnede uit de 16-blads kaart van het Hoogheemraadschap; onderaan de sloot langs het Noord die met een haakse bocht (onder de wielbrug door) naar het oosten buigt, Lange- sloot, Achter de Hoep, Snevert. De gemetselde uitgang in wording van de duiker aan de kant de Langestraat Van vaarsloot tot duiker

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 23