Zo ook Johan Mos, die niet met lege handen kwam Toen hij in 1949 zijn wasserij terug naar Den Helder verplaatste keek de gemeente Schagen hem met lede ogen na. Tapijthal In 1967 kocht de kleurrijke, in Schagen geboren en getogen textielhandelaar Kees Nuijens het perceel, dat ondertussen het adres Molenweg 16 had gekregen. Hij vestigde er de aan velen nog bekende Tapijthal De Leeuw, waar hij tevens meubels zou gaan verkopen. Zijn overlijden in 2010 betekende de sluiting van zijn onderneming. Met de sloop van de opstallen kwam een eind aan 162 jaar bedrijfsleven op deze plek. Nu er huizen staan herinnert niets meer aan het eerste industrie terrein van Schagen. aan de Loet met ingang van 1 Maart worden opgeheven en worden ondergebracht bij de kaasfabriek te Haringhuizen. De opheffing is een gevolg der tijdsomstandigheden. De leveranciers bestaan in hoofdzaak uit huurboeren en vooral voor deze categorie landbouwers is de tijd zeer slecht te noemen.' Weer stond het pand ongebruikt. In 1937 kwam het perceel in handen van de commissionair Piet Wester. Hij kreeg vergunning om er een pakhuis op te bouwen, maar voerde dat plan niet uit, mogelijk omdat de oorlogsdreiging hem te groot werd. Pakhuis De verlaten wasserij kreeg in de Coöperatieve Inkoopver- eniging van winkeliers in koloniale waren Anna Paulowna’ U.A. een nieuwe eigenaar. De term ‘koloniale waren’ was de verzamelnaam van levens- en genotmiddelen uit de voorma lige koloniën, zoals koffie, thee, cacao, tabakswaren, rietsuiker, specerijen en palmolie. Na WOII verdween de specialisatie in deze producten. De winkeliers verbreedden hun assortiment en werden kruideniers. De coöperatie Anna Paulowna had zich aangesloten bij de Nederlandse kruideniersbond Enkabé. Bij de feestelijke opening van het pakhuis aan de Molenweg in 1950, eindigde de heer Van der Linde, directeur van de Enkabé te Rotterdam met de slogan van de coöperatie: Wat één alleen nog nooit volbracht, dat lukt wel met vereende kracht! Daarna 'opende hij de deur van het pakhuis en kregen de aanwezigen te zien hoe de oude wasfabriek is omgetoverd in een keurige bergruimte, waar de goederen van de kelder tot onder de pannen liggen opgestapeld. Een gezellig kantoortje en een flinke garage vervolmaken het geheel - het bestuur en de uitvoerders van het werk kunnen er met genoegen en trots op toezien!' In de zestiger jaren kreeg de Enkabé het moeilijk met de opkomst van de supermarkten. Het pakhuis in Schagen werd overcompleet en van de hand gedaan. Stoomwasserij In 1940 brak de Tweede Wereldoorlog uit. Den Helder werd talloze keren gebombardeerd. De Heldenaren zochten een veilig heenkomen, velen vonden onderdak in Schagen. Zo ook Johan Mos, die niet met lege handen kwam. Hij bracht zijn stoomwasserij Insulinde mee. Onder de kop ‘Nieuwe Industrie aan den Loeterdijk’ verwel komde de Schager Courant de ‘waschindustrieel uit Den Helder' die de ‘onooglijkgeworden oude kaasfabriek' in drie maanden tijd had omgetoverd tot een waschbedrijf, waar aan elke machine menschen met twee rechterhanden staan!.' De redacteur die er werd rondgeleid strooide met loftuitingen. 'Van een bezoek aan een wasscherij is de attractie dat... het steeds mooier wordt wat men ziet. Over een mand vuil lijfgoed, welke op den vloer van het sorteerlokaal wordt uitgestort, kan men bezwaarlijk een sonnet schrijven, maar als de vaardige vingers van de sorteerders eenmaal hun werk hebben ge daan, klinkt het waschlied in steeds schooner accoorden. Jawel, zegt een conservatieve huismoeder, maar als ik mijn wasch in de kuip heb, zie ik wat er gebeurt en wie weet bij wie zijn goed mijn goed terecht komt! Mis mevrouw, want uw goed wordt gewassen, alsthuis.' Johan Mos had in zijn wasserij werk voor minstens twaalfmeisjes. Daar kwamen de bedrijfsleiding en de chauffeurs nog bij. Peter Groenveld 22 Tapijthal De Leeuw (1967-2010), het laatste bedrijfsgebouw aan Molenweg 16. Copyright Niestadt Beeldbank Zijper Museum.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 22