Schagen's eerste kinderen (die in de school moesten zijn) wordt bewerkt.’ Die ‘be paalde klasse’ waren de allerarmsten, op wie werd neergekeken. Armoede had men immers aan zichzelfte wijten. De vlasserij was bedoeld voor de seizoenarbeiders, die in de zomer hard werkten, maar voor wie niet het hele jaar door emplooi was. Nu konden zij ‘s winters aan de Loeterdijk hun brood verdienen en hoefden ze hun hand niet op te houden bij de armenkassen van de kerken, ofbij de gemeente. Vlasserij In 1848 namen de drie armbesturen die Schagen rijk was - het katholieke, de diaconie en het hervormde weeshuis - het initia- tiefom een vlasfabriekje te stichten. De ‘vlasserij’ werd gebouwd op een gemeentelijk perceel aan de Loeterdijk, in de volksmond de Molenweg. De voor de bouw benodigde 700 gulden werd bijeengebracht met wat we nu crowd funding noemen. Het was een werkverschaffingsproject, net als de al lang bestaande spinbaan in de Nieuwstraat. De doelgroep stond echter hoger in aanzien, volgens een brief schrijver in de Schager Courant. ‘Wel is waar, er bestaat in deze ge meente eene spinnerij, doch deze schijnt alleen door een bepaalde klasse bezocht te kunnen worden; daarbij zijn de verdiensten in die spinnerij gering, en wat wij er nog bepaaldelijk meer tegen hebben, is, dat over het algemeen dezelve door vrouwen (die beter te huis behooren) en inds kort staan aan het zuideinde van de Molenweg acht nieuwbouwwoningen op de plek waar voorheen Tapijthal De Leeuw te vinden was. Hoewel dit terrein vóór de aanleg van de wijk Waldervaart buitengebied was, heeft er zich meer afgespeeld dan de ligging doet vermoeden. Ziekenhuis? Helaas was het vlasproject geen duurzaam leven beschoren. Negen jaar na de oprichting sloot het bestuur de deuren van de fabriek, omdat er te veel geld bij moest. Weinig later werd hij heropend door de diaconie, maar ook die wist van de vlasverwerking geen succes te maken. De vlasinrichting werd in 1883 geliquideerd en het pand kwam leeg te staan. Al snel kondigde zich een kandidaat-koper aan. Gedeputeerde Staten hadden alle gemeenten een briefgestuurd met het bevel zich te wapenen tegen de weer opgedoken cholera. Daarop volgde een ‘Missieve van dokter Ensing, waarin als aansluiting op de voorzorgs maatregelen tegen epidemie, den Raad wordt gewezen op het gebouw der Vlasscherij, welk gebouw vooral door ligging uitstekend geschikt is voor 'een gebouw voor besmettelijke ziekten’. B. en W. kregen van de gemeenteraad opdracht ‘hetgebouw der vroegere Vlasscherij te Een indruk van hoe een kaasfabriek er van binnen uitzag. 20 industrieterrein

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 20