De Schager paal Luj MEINTJE LIPS, Heden overleed, Gd 19 De tekst op het informatiebordje luidt: De Burghorn wordt ingepolderd tussen 1456 en 1461 onder leiding van Willem van Beieren, heer van Schagen. Als de Nieuwe West-Friese Zeedijk klaar is, moet die vier kilometer lange dijk worden onderhouden. In ieder geval door Scha- gen en Niedorp, maar die willen niet alleen voor de kosten De palen zullen zeer waarschijnlijk kort daarna zijn neergezet. En het is redelijk waarschijnlijk dat ook ‘onze’ paal daarbij hoorde. En dat zou betekenen dat hij inmiddels 146 jaar lang zijn taak vervult. drie jongens en twee meisjes. Ze hebben allemaal een respec tabele leeftijd bereikt. De dochters hebben het meerlingen gen niet doorgegeven via hun dochters, want meerlingen in het directe nageslacht zijn niet aangetroffen. Van Antje Klok naar de kinderen Naber Cornelis Mereboer (Wieringerwaard 1845-Zijpe 1930), tweelingbroer van Jan. Na het overlijden van zijn eerste vrouw hertrouwt hij met Meintje Lips (Texel 1857-Zijpe 1930). Hun dochter Cornelia (Anna Paulowna 1894-Zijpe 1965), trouwt in 1916 met Hendrik Naber (Hoorn 1886-1951) uit Hoorn. Hun zoon Johannes Naber (Zijpe 1919-Den Helder 2002) trouwt in 1942 met Jacobje Piek (Nieuw Amsterdam 1920-Schagen 1993). In dit gezin worden vijfkinderen gebo ren waarvan Johanna, de jongste, mij op het spoor zette van de vierling. opdraaien. Degenen die tot dan toe de Schagerdam (de Valk- kogerdijk) onderhielden, moeten ook bijdragen, vinden zij. Een langdurige rechtzaak volgt. Het Hof van Holland beslist uiteindelijk op 28 juni 1469 dat 2/3 deel (2666 meter) van de dijk zal worden onderhouden door de Schager en Nie- dorper Kogge en 1/3 (1333 meter) door de dorpen van het Geestmerambacht. Op dat punt staat sinds die datum deze scheidingspaal. bofui aan Kenn Dr. C bijsta verse en Laats voor ons f Nog een kleine aanvulling over de Schager Paal. Toen ik samen met de burgemeester het bordje bij de scheidingspaal op de Nieuwe West-Friese Zeedijk onthulde, was de vraag hoe oud deze paal zou zijn. Het is weliswaar een hardstenen paal, maar het eeuwige leven heeft geen enkele paal. Deze zal dus wel een oudere hebben vervangen. Maar wanneer? Diederik Aten, de archivaris van het Hoogheemraadschap heeft mogelijk de oplossing gevonden. Hij trofin de rekening van het Hoogheemraadschap een rekening aan voor de levering van hardstenen nummerpalen aan de Geestmerambachts Zeedijk. De aanbesteding van de plaatsing was op 19 mei 1872 in het logement Noord-Holland van kastelein J. Wonder buiten de Friese barrière in Alkmaar. Het verslag van de aanbesteding luidt: “perceel no. 8. Het leveren en zetten van 37 Escozijnsche steenen nummerpalen aan den Zeedijk aangenomen door Jan Klerk aannemer van publieke werken te Haringcarspel voor een som van een honderd en vijfgulden”. Voc «tellii lijksfi onzer Vot steiiii van Heden overleed, zacht en kalm. In het Tehuis voor Ou den van Dagen te Zijne, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Wed. C. Mereboer, in den ouderdom van 73 Jaar. Uit aller naam, JAC. MEREBOER Cl. Wieringerwaard, 19 Dec. 1930. Slikkerdijk, De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 22 Dec. te St. Maartensbrug 1 uur nam. vanaf het sterfhuis. Eenige kennisgeving. in Vollen J Familiebericht in de Schager Courant. Ruud van de Pol Karel Numan Burgemeester Van Kampen en Karel Numan onthullen het bordje en de (schoongemaakte) paal.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 19