Buitengewone an mevr. Johanna Tegelaar-Naber hoorde ik dat ze afstamde van Aaltje Klok, die geboren was in Schagen en binnen 10 jaar 13 kinderen baarde, waaronder 3 tweelingen en een vierling. Dit was ik al de jaren dat ik me verdiep in de historie van Schagen nog niet tegengekomen en ik besloot op onderzoek uit te gaan, waarbij ik dankbaar gebruik kon maken van de stamboom opgesteld door Sander de Graaf, een zwager van mevrouw Tegelaar. De moeder van de vierling De moeder van de vierling was dus Antje Klok, de echtgenote van Cornelis Mereboer. Antje Klok is geboren in Schagen aan de Keins op 23-12-1819. Zij was het eerste kind van Jan Dirksz Klok en Aagtje Bos. Jan komt uit de Zijpe en is boerenknecht; Aagtje is in Schagen geboren en verdient de kost als boeren dienstmeid. Zij trouwen in 1818 in Schagen en krijgen twee dochters, Antje en Aaltje. Moeder Aagtje overlijdt in 1823. Jan Klok hertrouwt in 1825 met Antje Meijer uit Schagen. In 1826 krijgen zij een dochter die de naam Geertje krijgt. In het voorjaar van 1827 vertrekt het gezin Klok naar Wierin- gerwaard, waar “Jan Klok, arbeider, met zijne huisvrouw Antje Meijer en drie kinderen” op 19 mei door de burgemeester worden ingeschreven. Zij wonen dan aan de Boezemkade. In hun nieuwe woonplaats worden drie kinderen geboren, een zoon en twee dochters. Antje, de oudste dochter uit het eerste huwelijk van Jan Klok, maakt in haar nieuwe woonplaats kennis Op den 16den November 1850 is te Wier in- oerwaard verlost van vier welgescha pene DOCHTERS (waarvan twee in leven) gg Thfe ANTJE KLOK, Huisvrouw van gT CORNELIS MEREBOER. Het familiebericht In de Opregte Haarlemsche Courant van 20 november 1850 verscheen het volgende familiebericht: “Op den 16den November 1850 is te Wieringerwaard verlost van vier welgeschapene dochters (waarvan twee in leven) Antje Klok, Huisvrouw van Cornelis Mereboer.” Het bericht ging als een, voor die tijd, lopend vuurtje door heel Nederland. De volgende dag stond het bericht in de NRC, een dag later in de Groninger Courant. En op 23 november werd Noord-Brabant op de hoogte gesteld. Binnen een week was heel Nederland op de hoogte van de geboorte van de vierling in Wieringerwaard. Hoe het nieuws zo snel de ronde deed is mogelijk te danken aan de grote technische veranderingen die rond het midden van de negentiende eeuw plaats vonden. De eerste treinverbin ding tussen Amsterdam en Haarlem was in 1839 in gebruik genomen en de elektrische telegraaf kwam in 1850 voor het publiek beschikbaar. De landelijke kranten zullen als eersten van deze nieuwe snelle communicatiemiddelen gebruik hebben gemaakt. Beperkten de eerder genoemde kranten zich tot een korte mededeling over de geboorte, de Zwolse Courant had zich wat meer verdiept in het kindertal van het gezin Mereboer in Wieringerwaard. Op 26 november schreef de krant: "Als een voorbeeld van buitengewone vruchtbaarheid wordt bericht, dat de huisvrouw van den arbeider Cornelis Meereboer te Wieringerwaard, in het arrondissement Alkmaar, in den vroege morgen van den 16e dezer maand is verlost van vier voldragene kinderen, zijnde allen van het vrouwelijk ge slacht, waarvan er echter twee levenloos zijn geboren; terwijl de beide anderen benevens de moeder, naar omstandigheden, welvarend zijn. Deze zelfde vrouw, nu acht jaren gehuwd, bragt bij vijf vroegere verlossingen in dien tijd eenmaal één en vier malen twee welgeschapene kinderen ter wereld.” Bij krantenberichten blijft het oppassen. Wat klopt is de geboorte van vier meisjes, waarvan er twee in leven bleven. Wat echter niet klopt is de geboorte van vier tweelingen. Zij kreeg drie tweelingen en tweemaal een eenling. In haar eerste zeven huwelijksjaren kreeg zij dus twaalfkinderen, zeven jongens en vijfmeisjes. In 1852 werd haar dertiende kind, een jongen die de naam Pieter kreeg, geboren. De geboorte van de vierling had zoveel indruk gemaakt in heel het land, dat de gebeurtenis van 1850 in de Van Zwaamen’s en Thompsons Almanak van 1855 speciaal vermeld werd. oj 16 vruchtbaarheid Familiebericht in de Opregte Haarlemsche Courant

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 16