UideNiestadt Beeldbank Echte nieuwsfotografen Robert Witsen 13 De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam ‘Niestadt Beeldbank’. Elk kwartaal publiceert De Kakelepost een paar foto’s uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbank: www.zijpermuseum.nl/nb De tweede foto toont nog het oude station, maar wel mét bovenleiding. De trein op elektriciteit bewijst dat de foto naar alle waarschijnlijkheid in de jaren zestig is gemaakt. Een delegatie van de West-Friese folklore staat gereed op het perron om genodigden uit de trein welkom te heten. In de jaren zestig begon NS mee te werken aan de ontwikkeling van de toeristische markt in Schagen. Er reed op folklore-donderdagen een speciale intercity uit Amsterdam. Was die trein iets te laat, dan bleef de Uienhoop rustig wachten en speelde vrolijke deuntjes voor de reeds aanwezige wachtenden langs de Stationsweg. Dat de gebroeders Niestadt echte nieuwsfotografen waren blijkt uit de collectie die ze hebben nagelaten. Voor recente artikelen in de Kakelepost die ik maakte over station Schagen, maar niet een voormalig nieuwsfeit betroffen, was vrijwel niets te vinden. Zonder nieuws waarde blijft het vaak blanco in het Nie- stadt-archief. Dat is geen verwijt en heel begrijpelijk, want de mannen voorzagen grotendeels in hun kostwinning van het geld dat zij kregen van regionale bladen voor hun nieuwsfoto’s. In hun werk komt station Schagen geregeld voorbij, maar er is altijd een bijzondere aanleiding voor. Een opening, een belangrijk bezoek en dergelijke. Het leverde beelden op die men goed kwijt kon in de nieuwskolom men van die tijd. In deze Kakelepost staat een groot artikel over beelden die uit het archief komen van de Nederlandse Spoorwegen. In aansluiting hierop is het aardig om twee foto’s uit de Niestadt collectie mee te nemen. De eerste is een panoramafoto van het net opgeleverde station in 1968. Hieruit blijkt duidelijk dat de vernieuwing van station Schagen uit diverse fases heeft bestaan. Prioriteit kreeg het hoofd gebouw, het eigenlijke station. Links staat nog een deel van de oude bebou wing, waaraan de eerste sloopsporen zijn op te merken. Het zou spoedig tegen de vlakte gaan en er verrees een fietsenstal ling. Ook het bussenplein is naderhand diverse malen op de schop gegaan.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 13