Beide betekenissen zouden kunnen, maar beide zijn niet echt bevredigend als we letten op de plek waarop de naam wordt toegepast. Bij betekenis twee kan nog worden gedacht aan de mogelijk heid dat het vee hier tijdelijk werd vastgezet in verband met de Markt, maar waarom dan ‘geest’? Bij betekenis een moeten de naamgevers goed hebben nage dacht over en in elk geval goed op de hoogte zijn geweest van de terreingesteldheid. Dat waren ze waarschijnlijk wel. Maar de Zandvenne ligt toch enigszins uit de buurt van de Trintgast. De landerijen achter het Noord en de Misselkaag liggen er nog tus sen. Tenzij de naamgevers er aan hebben gedacht dat dit water onder andere uitkwam bij het sluisje bij de Hale, ‘stromend’ langs de Halerweg. Daar stroomt dat water door en langs de Zandvenne. Wat opgravingen aan de noordkant van de kerk laten zien, op de plek zo ongeveer waar dat vishuis stond, duidt erop dat er in de middeleeuwen rampzalige dingen zijn gebeurd. Uit het verslag van die opgraving gezichtsbedrog zijn, omdat de tekenaar de beide gebouwen mogelijk op dezelfde hoogte wilde tekenen. Het kerkhof Tot waar liep het oude kerkhofbij de Nederlands Hervormde Kerk op de Markt? De kerk die herbouwd werd nadat in 1895 de oude kerk, ooit de Roomskatholieke Kerk, was verbrand? Op de kadastrale tekening van 1832 is dat nog goed te zien. Daarop is zowel het oude bij de kerk behorende terrein aange geven als het huidige. Op dit kadastrale kaartje van 1832 staat de plattegrond van de oude kerk afgebeeld. Betekenis twee: het rund-geest. Rint betekent ook rund, koe, vee. Voor gast zie betekenis een. het huis dat op de plek staat van restaurant ‘Stiel’ eveneens aan het kerkhof grenst, dat er ten noorden van ligt. Ofhet kerkhofzich nog iets verder naar het zuiden uitstrekte, is niet helemaal duidelijk. Opgravingen in 1982 door de AWN- werkgroep onder leiding van Frans Diederik brachten enkele tientallen centimeters onder het wegdek vele begravingen aan het licht. En dat roept de vraag op ofde hoogte waarop de kerk nu staat er steeds is geweest, ofpas later is aangebracht. Waar schijnlijk heeft de kerk altijd op een verhoogde plek gestaan Direct onder de straatstenen werden de eerste lagen met puin en scherven aangetroffen, die vertelden dat deze plek in de zeventiende en achttiende eeuw een flink stuk lager lag dan nu. Op een meter diepte werd een straatje gevonden dat waar schijnlijk achter de vishal toegang gaf tot het toen nog aanwe zige water van Het Noord en de Loet, nu twee straten die beide uitkomen op de oostzijde van de Markt. Dieper gravend troffen de archeologen dikke pakketten grijze kledderklei aan die vol zaten met veldkeien en stukken tufsteen. Op het kadasterkaartje is goed te zien dat het laatste huis aan het Dit puin moet afkomstig zijn van een grote overstroming die Rensgars grenst aan het kerkhofdat er ten oosten van ligt, terwijl Schagen had getroffen rond 1170. Toen is zeer waarschijnlijk De kerk die Schoemaker tekende in 1726 lijkt echter een stuk al aan het eind van de 16e eeuw in gebruik. Toch is de naam een lager te staan, op dezelfde hoogte als het vishuis. Dat kan echter poos buiten gebruik geweest. Hetzelfde huis heet in een transportakte van 30 augustus 1659 ‘de Arcke’, maar die naam was kennelijk tijdelijk, daarna blijft het tot 1806 ‘de Driestal’. Op oude foto’s uit het begin van de vorige is er sprake van ‘De Kleine Winkel’. En wie weet niet dat het nu al weer vele jaren een café is en ‘t Heremetijdje heet? gebeurd en wat er met de grond is gedaan, waarin zich zeker menselijke overblijfselen hebben bevonden, is (mij, de auteur) niet bekend. Het doel van de afgraving is bijna zeker geweest het Marktplein te vergroten en een ruime doorbraak te maken tussen het Rensgars en het Marktplein. Of de afgraving plaats had voordat Bok zijn lammerenmarkt Het huis op de hoek aquarelleerde, is net niet goed zichtbaar, maar wel zeer waar De eerste naam van het huis op de hoek van het Rensgars en de schijnlijk. Heerestraat was ‘de Driestal’, een logische naam voor het huis op deze ‘driesprong’. De naam is oud en zoals gezegd hierboven Is er nog een derde mogelijkheid, die met rinnen stromen, vloeien te maken heeft? We kunnen denken aan de pomp op de en is een deel van die verhoging afgegraven. Wanneer dat is Markt en aan de bron als naamgever van de Bronsloot. Vloeide er water uit de grond toen men de sloot groef als verbinding tussen de Loet en het water langs het Noord? Kortom, duidt rintgast op opwellend bronwater? Onmogelijk is het niet. V- Cornells Bok, de lammerenmarkt. 11

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 11