belent de straet genaemt het achterom ten suijden de kercke ten noorden’. Zij is de dochter van de al genoemde Cornelis Rembrandt en woont in het huis van haar ouders. De tweede akte is van drie maanden eerder (7 maart 1635). Daarin heeft de overdracht plaats van een huis: PieterJuri- aensz Heugh verkoopt aan Witte Cornelisz Droogscheerder ‘een huijs ende erve staende ende leggende binnen Schagen op Trintgast belent Pieter Juriaensz selffs ten westen de Heeres- traet ten suijden ende noorden...’ Het is niet helemaal zeker of het hier echt gaat om de Heeres- traat, omdat er in deze akte sprake is van een Heerestraat die zowel ten zuiden als ten noorden van het huis ligt. Men noemde vaak de openbare weg eenvoudigweg de herestraat, ongeacht de naam van de straat. In ieder geval is er in de ogen van samen stellers van de akte sprake van een straat op de plek van het Achterom’ en niet meer van een paadje achter de huizen van Trintgast langs. Pieter Mathijs Dienaer verkoopt op 17 april 1664 een huis met zijn erfliggend aan de Heerestraat aan Lourens Vastertsz Glaesemaecker. In een transportakte van 28 december 1664 verkoopt Pieter Mathijsz de dienaer nog een huis in de Heres- traat aan Laurens Vastertsz Glasemaecker. In de transportakte is dan voor het eerst sprake van de verkoop van huizen staande in de Heerestraat. Rinnen is stromen ofvloeien. Geest is hier geestgrond, hetzij in zijn betekenis van hoger gelegen zandgrond, hetzij in zijn beteke nis van bouwland. Het pand van ‘Stiel’ In vroeger tijden werd het huis dat staat op de kop van de Markt tegen het kerkterrein aan wel steeds genoemd als belending van het laatste pand aan het Rensgars, maar het stond aan de Hoog- zij, de hoge zijde van de Marktplaats. Dat er hier iets over wordt gezegd hangt samen met de genoemde belending. In 1832 is dit perceel bij het kadaster bekend als E305. Het duurt tot 1872 voor het huis bewoond wordt door een tapper en dus een koffijhuis of café is. Arie Knikker is dan winkelier en tapper. In 1876 neemt Willem Cornelisz Roggeveen het van hem over, hij is koffiehuishouder (en grondeigenaar) en blijft dat tot 1914. In dat jaar wordt de stalhouder Cornelis Gerritszn Boontjes de eigenaar en uitbater. Aldus de gegevens van het kadaster en de transportakten Dit is overigens niet in overeenstemming met de familiege schiedenis zoals die verteld wordt door de achterkleinzoon Cees Boontjes. Die weet uit goede bron (de overlevering in zijn familie) dat Gerrit Boontjes in 1873 koffiehuis ‘de Beurs’ kocht van Willem Roggeveen. Diens zoon Cor Boontjes nam het bedrijfovernam in 1905. Op 1 januari 1943 nam de zoon van Cor Boontjes, Gerrit Boontjes, het café over. Op 4 april 1968 werd het verkocht aan de Coöpratieve Raiffeisenbank en in 1973 werd het verbouwd tot een bankgebouw en is de Algemene Bank Nederland NV erin gevestigd. In recente jaren is het pand door de bank verlaten en is er met wisselend succes een restaurant, eetgelegenheid en/oflunch- room in gevestigd. Nu kunnen we een heerlijk hapje eten ofiets drinken in ‘Stiel’. Trintgast, het raadsel van de naam Tot nu toe meent schrijver dezes twee mogelijke betekenissen van dit woord te hebben gevonden. Hoe waarschijnlijk beide betekenissen zijn gelet op de plek waar Trintgars (de huidige straat, het Rensgars) ligt, dat is een apart onderzoek waard. Betekenis een van ’t rintgast (het rintgast): het stroomt (het rint) langs of door of uit of in de geest. In de boeken van de generale pacht tussen 1605 en 1751 - een soort personele belasting - komt de Heerestraat niet voor. In de Nieuwe Legger van de huizen (ook een belastingregister) die begint in 1686 wordt de Heerestraat tweemaal genoemd, omdat bewoners van Trintgast met hun huis grenzen aan de Heerestraat of daaraan een schuur hebben staan. Het Heremetijdje op de hoek van het Rensgars en de Herenstraat (eigen foto). 10

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 10