In 1993 wordt de oude K-Lijn Den Helder-Amsterdam losgela ten en wordt het een onderdeel van de nieuwe intercityverbin ding Den Helder-Arnhem/Nijmegen. Het was een ingrijpende verandering in de dienstregeling en ook in het treinmaterieel. bestemmingen als Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Op donderdagmorgen in de zomer is er voor de West-Friese Markt in Schagen een extra trein uit Amsterdam. eel ‘64 genoemd) een veel gebruikt treinstel. Tot begin jaren ’80 rijden er ook nog enkele treinen voor bijzondere gelegenheden. Bijvoorbeeld voor dienstplichtig militairen op vrijdag en in het wegovergangen, wissels en seinen. De reden dat de spoorwegen de stroomvoorziening op het baanvak in eigen regie wilde nemen had alles te maken met operationele betrouwbaarheid. Hoewel de stroom in Nederland jaarlijks maar enkele keren uitvalt, is die storingsfrequentie voor de spoorwegen te hoog. Treinen die stilvallen door uitval van elektriciteit zorgen voor veel vertraging en verstoring van de dienstregeling. Nog belangrijker is de veiligheid via de seinen. Als deze niet werken door stroomuitval, wordt het treinverkeer stilgelegd. Het onderstation Schagen levert via de eigen kabel ook de ener gie aan bijvoorbeeld de spoorwegovergangen bij De Nes, Hoep, weekend speciale verlofgangerstreinen vanuit Den Helder met Zuiderweg en Bonkelaarsdijk. Er zijn diverse voorzieningen getroffen, waaronder accu’s, om bij een grote stroomstoring de seinen en overgangen nog enkele uren zelfstandig van elektrici teit te kunnen voorzien. Veiligheid gaat voor alles. Nieuw materieel op de lijn Met de elektrificatie van het spoor bij Schagen werd de aanblik van de treinen compleet anders. De eerste elektrische treinen waren van het zogenaamde Materieel ‘40 en Materieel ‘46. In de Vanaf dat moment doet de inmiddels vertrouwde ‘dubbeldek- loop van de jaren zestig wordt het type Plan V (ook wel Materi- ker’ zijn intrede op het station van Schagen. 9 Spoorwegovergang De Hoep. Deze foto is door NS gemaakt op het moment van aanbrengen elektrificatie. De kans is groot dat de spoorwegovergangen op dat moment ook aangesloten werden op een eigen stroomvoorziening van NS. Herdenkingsplaquette opening elektrische spoorlijn Den Helder- Alkmaar op 1 juni 1958.

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 9