In dit station komen twee dikke kabels binnen van een netbeheerder met een spanning van 10.000 Volt. Elektriciteit voor spoorwegovergangen en seinen Het onderstation levert meer dan alleen de energie voor de trein stellen. Met de elektrificatie van het spoortraject werd in veel ge vallen ook een aparte elektriciteitskabel gelegd langs het baanvak. Deze kabel, met een spanning van 3.000 Volt, is de voedingsbron voor elektrische apparaten langs het traject. Bijvoorbeeld spoor- Onderstation is grote transformator Treinen maken gebruik van een andere spanning dan het reguliere elektriciteitsnet levert. De bovenleiding krijgt haar elektriciteit via een onderstation. In dit station komen twee dikke kabels binnen van een netbeheerder met een spanning van 10.000 Volt. In 1958 in Schagen kwamen die kabels van het PEN (Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland). In het onderstation wordt deze 10.000 Volt in eerste instantie getrans formeerd naar 1.367 Volt wisselspanning. Maar Nederlandse treinen rijden op 1.800 Volt gelijkspanning en kunnen daarmee nog niets. De tweede stap in het onderstation is daarom het gelijkrichten van de 1.367 Volt wisselspanning naar 1.800 Volt gelijkspanning. Het onderstation was indertijd krachtig genoeg Deze architect heeft veel gebouwen voor NS ontworpen. Het onderstation Schagen lijkt sterk op dat van Den Helder, maar ook op enkele onderstations die langs de lijn Bergen op Zoom- Vlissingen werden gebouwd (een spoortraject dat een jaar eerder dan Schagen werd geëlektrificeerd). Het meest opval lende verschil met haar ‘broertjes’ is dat in Schagen een donkere baksteen is gebruikt in tegenstelling tot de andere die een gele baksteen hebben. om de bovenleiding van 21 kilometer spoortraject op spanning te houden, zodat de treinen probleemloos hun energievoorzie ning konden betrekken.De reikwijdte van 21 km betekende dat er in Den Helder, Schagen en Alkmaar een onderstation moest komen. Het gebouw dat in Schagen verrees was een ontwerp van Sybolt van Ravesteyn. de overgebleven trajecten reden diesellocomotieven en de Ne derlandse stoomlocomotiefkon naar het museum. Nederland was daarmee het eerste land in Europa dat definitief afscheid nam van stoomtreinen. Ook station Schagen was onderdeel van deze vooruitstrevende modernisering. Een aantal, vaak regionale treintrajecten, volgde na 1958. Zo werd het naburige baanvak Heerhugowaard-Hoorn pas in 1975 onder spanning gebracht. Het onderstation Schagen in 2018. 8 zz k

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 8